Sygn akt I Ca 298/06
Protokół
Rozprawy Apelacyjnej
Dnia 6 września 2006 r.
Sąd Okręgowy w Elblągu I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący : SSO Aleksandra Ratkowska
Sędziowie: SO Dorota Zientara
SO Krzysztof Nowaczyński /spr./
Protokolant: St. sekr. sąd. Bożena Zych
Po rozpoznaniu w dniu 6 września 2006 r. w Elblągu
na rozprawie
sprawy z wniosku Witolda Łady
z udziałem Spółdzielni Mieszkaniowej,, Zakrzewo” w Elblągu
o ustanowienie odrębnej własności lokalu
na skutek apelacji wnioskodawcy
od postanowienia Sądu Rejonowego Rejonowego Elblągu
z dnia 30 maja 2006 r. sygn.akt I Ns 736/05
Posiedzenie rozpoczęto o godz.13.15 Zakończono godz..13.50
Po wywołaniu sprawy stawił się wnioskodawca oraz pełnomocnik uczestniczki r.pr. Marian Gołębiewski.
Sprawozdanie z przebiegu sprawy złożył sędzia SO K. Nowaczyński
Staje wnioskodawca:- popieram apelację. W istocie moje żądanie dotyczy tego, ażeby ustanowić odrębną własność lokalu, który zajmuję obecnie na podstawie Spółdzielczego Prawa Lokatorskiego ażebym ja stał się właścicielem, przy czym do lokalu przynależałby udział wspólnych częściach wspólnych budynku.
Staje pełn. Uczestniczki:- wnoszę o oddalenie apelacji i zasądzenie od wnioskodawcy na rzecz uczestniczki kosztów postępowania odwoławczego. Spółdzielnia wywiązała się ze swoich obowiązków podejmując uchwałę nr13 z 17.07.2003 r.. Natomiast jak chodzi o realizację uprawnienia wnioskodawcy do przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego na odrębną własność lokalu to podnoszę, że nie został spełniony warunek art.12ust.1i 5ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych, w szczególności nie doszło do zapłaty różnicy pomiędzy waloryzowanym wkładem a wartością rynkową mieszkania.
Generalnie wnioski z art.12 powodują ustalenie należności ze wskazanego wyżej tytułu w odniesieniu do konkretnego lokalu, członek spółdzielni ubiegający się o ustanowienie odrębnej własności lokalu jest zobowiązany tą należność uiścić przed przystąpieniem do aktu notarialnego: wpłata ta jest warunkiem zawarcia umowy. W odniesieniu do powoda kwota wymaganej różnicy została mu przedstawiona i sprawa rozbija się oto, że nie chce on jej zapłacić. Innych przeszkód do zawarcia aktu notarialnego nie ma, w szczególności nie ma przeszkód natury technicznej, gdyż lokal na podstawie przywołanej uchwały nr.13 został wyodrębniony. Przypuszczam, że w aktach notarialnych znajduję się zapis o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego a następnie własność tego lokalu jest przenoszona na członka spółdzielni. W odniesieniu do lokalu wnioskodawcy nie była notarialnie ustanawiana odrębna własność lokalu.
Staje wnioskodawca:- ja określiłem swój wniosek, że domagam się odrębnej własności lokalu mieszkalnego, ale już w uzasadnieniu pisałem o swoim wniosku do spółdzielni z 25.04.2001 roku, żeby przeniosła na mnie własność lokalu przy ul. Wiejskiej 20/I/2 i tak naprawdę tego się domagam, żebym stał się właścicielem tego lokalu, bo inaczej nie miało by to sensu.
Przewodnicząca zarządziła przerwę.
Po przerwie obecność jak na wstępie.
Wnioskodawca i pełnomocnik uczestniczki oświadczają, iż popierają swoje stanowiska Przewodnicząca zamknęła rozprawę.
Sąd postanowił:
Ogłoszenie wyroku odroczyć do dnia 14 września 2006 r., godz 14.15,s 221.
Przewodnicząca : Protokolant