Spotkanie Przedstawicieli Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych w Senacie RP. 04.07.2006 r.
Na zaproszenie Przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej Pana senatora Marka Waszkowiaka w dniu 04.lipca 2006r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych z całej Polski z Panem ministrem Piotrem Styczniem.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi:
Prezes Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych Senator prof. Adam Biela.
Pani poseł dr Gabriela Masłowska-----reprezentująca woj. Lubelskie
Pani mgr Teresa Pietrzak---------reprezentująca woj. Pomorskie
Pan mec. Ryszard Strzałkowski----------reprezentujący Warszawę
Pan Tadeusz Borowicki ---------reprezentujący woj. Mazowieckie
Pani Jadwiga Słotwińska---------reprezentująca Zamość
Pani Krystyna Kowalik----------reprezentująca Katowice
Pan Franciszek Czaplicki --------reprezentujący Szczecin
Pan Witold Łada i Zbigniew Połoniewicz ---------reprez. Woj. Warmińsko- Mazurskie
Podczas spotkania były omawiane:
Na początku zabrał głos pan senator prof. Adam Biela, który przedstawił temat dotyczący przekształcenia nieruchomości gruntowych we własność., następnie przekształcenie mieszkań spółdzielczych oraz mieszkań zakładowych w odrębną własność.
Pan senator podkreślił, że przekształcenie mieszkań spółdzielczych, komunalnych, zakładowych powinno być związane z własnością nieruchomości gruntowych na którym stoją budynki.
Pan prof. omawiał projekt senacki druk nr 602 dotyczący przekształceń własnościowych nieruchomości. Projekt ten został skierowany do sejmu. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się 13 lipca 2006 r.
W projekcie tym zapisano aby przywrócić ustawę o przekształcenie użytkowania wieczystego w odrębną własność z dnia 26 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr.
Użytkownicy wieczyści, którzy nabyli prawo do własności jako prawa nabyte, mogliby skorzystać z tej ustawy.
Po przedstawieniu projektu ustawy przez prof. A. Bielę , kierowane były pytania na które pan senator udzielał wyczerpującej odpowiedzi. A pytań było wiele.
Druk 602 obejmuje nowelizację przepisów dotyczących uwłaszczenia mieszkaniami zakładowymi ,czy byłymi mieszkaniami zakładowymi.
Przepisy te mają ułatwić najemcom wykup mieszkań zakładowych lub byłych mieszkań zakładowych.
Projekt zakłada również, że najemcy mogą składać wnioski do sądu. Postępowanie będzie toczyło się bez procesowo a wnioskodawca będzie zwolniony z wszelkich opłat sądowych.
Osoby te będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekształceniem mieszkania zakładowego.
Następnie poruszane były mieszkania spółdzielcze
W projekcie senackim jest zapisane , o rezygnacji - wartości rynkowej oraz różnicy wartości rynkowej zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. Na to miejsce wprowadzają przepisy, wpłaty nominalnej, kwoty wartości uzyskanej przez spółdzielnię że środków publicznych na ten lokal, jeżeli spółdzielnia taką pomoc otrzymała.
Czyli rezygnacja z wartości rynkowej. Kwota nominalna dotycząca kwoty umorzenia pożyczki.
Rezygnacja z przepisów, które mówią, że przy przekształceniu spółdzielczego prawa odrębnej własności nie pobiera się żadnych dodatkowych opłat związanych z modernizacją budynku.
Wprowadzono przepisy , które mówią ,że jeśliby członek spółdzielni po przekształceniu w prawo odrębnej własności przestał być członkiem spółdzielni a byłaby w jego spółdzielni byłaby wykonywana modernizacja której kwota przekraczała by zasoby funduszu remontowego wówczas taki członek spółdzielni rezygnując z członkostwa byłby zmuszony do uregulowania tej różnicy.
Przywrócenie treści art. 49 ustawy z 15 grudnia 2000 r. ułatwiający postępowanie, iż sąd będzie w tych sprawach rozstrzygał (nieprocesowych) dla tych spółdzielni które lekceważą przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych .Gdyż to sąd będzie mógł orzekać o uwłaszczeniu jeżeli spółdzielnia nie będzie wywiązywała się z obowiązku.
Witold Łada