Lista zarzutów wobec spółdzielni mieszkaniowych w kraju i w regionie

 

Spółdzielczość mieszkaniowa w kraju oraz w regionie Warmii i Mazur pogrążona jest w rażącej patologii  wynaturzeniach , w obszarze prawa, stosunków społecznych i gospodarczych wewnątrz spółdzielni oraz utrwalającego się bezprawia i różnorakich nadużyć wobec, podmiotowych i majątkowych praw spółdzielców.

 

A oto lista tych szkodliwych ponad miarę zjawisk, powodujących pogłębianie się  kryzysu mieszkaniowego w kraju.

 

1.   Dziurawe, a nawet kryminogenne zapisy w ustawie prawo spółdzielcze i w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

2. Statuty spółdzielni rażąco niezgodne  z prawem spółdzielczym i innymi przepisami prawa np. ustawą o rachunkowości , wpisane do rejestru sądowego i ułatwiające władzom spółdzielni nadużycia.

3. Wyłanianie organów przedstawicielskich z rażącym naruszeniem zasady reprezentatywności- brak kworum- co powoduje tworzenie się klik trudnych do wyeliminowania.

4. Zawyżanie opłat – fundusz remontowy i eksploatacji – wbrew zasadzie : non profit i po rzeczywiście ponoszonych kosztach przez spółdzielnię . Ustalanie opłat przez rady nadzorcze a nie w planie społeczno- gospodarczym na dany rok gospodarczy, powoduje to rosnące olbrzymie zadłużenie mieszkań i lokali użytkowych ( ponad 30 proc. zasobów).

5.Rozliczenie kosztów  dostawy ciepła  i wody wbrew wskazaniom liczników wody i CO . Stosowanie nielegalnych podzielników.

6. Olbrzymie nadużycia w procedurach przekształceń własnościowych zwłaszcza mieszkań lokatorskich . Zawyżanie rynkowej wartości mieszkań i zaniżanie wniesionych wkładów mieszkaniowych . Hamuje to proces przekształceń przy zachowaniu pozorów legalności,

7. Fałszowanie bilansów i sprawozdań finansowych oraz dokumentacji z badań bilansów przez biegłych w tym zakresie.

8. Wykluczanie z listy członków głównie pod pretekstem często fikcyjnego zadłużenia czynszowego oraz zasad współżycia społecznego , to znaczy krytykę spółdzielni

9. Przeprowadzane raz na trzy lata lustracje są tak przeprowadzane aby niczego nie wykryć i wystawić władzom spółdzielni dobrą ocenę ,. Lustracje są fikcyjną formą kontroli.

10. Z funduszu remontowego wykonywane są  docieplenia  budynków traktowane później jako modernizację i zmuszanie spółdzielców do udziału w kosztach tych modernizacji.

11. Zatrudnianie w spółdzielniach członków rodzin prezesów lub ich popleczników sądów , prokuratur policji oraz innych VIP -ów osłaniających spółdzielnię przed rzeczywistą kontrolą jej gospodarki i przed wszelką odpowiedzialnością cywilną i karną.

12. Uczestnictwo radców prawnych zatrudnianych w spółdzielniach i opłacanych przez członków, w legalizowaniu wszelkich nadużyć , przekrętów  i nadawania im pozorów legalności. Pobieranie przez radców prawnych wysokich opłat za zastępstwo procesowe przed sądem w sporach sądowych z członkami, wytaczanych przez spółdzielnie, co zniechęca wielu członków z drogi sądowej przy dochodzeniu swych roszczeń wobec spółdzielni.

13. Utajnianie przed członkami spółdzielni olbrzymich wynagrodzeń i najróżniejszych nagród i premii wypłacanych członkom zarządów i rad nadzorczych.

14. Prowadzenie w sposób kryminalny tak zwanych postępowań upadłościowych spółdzielni i wyrządzanie tym wielkich szkód majątkowych spółdzielcom poprzez zaliczanie do masy upadłościowej prywatnej własności członków. Uczestniczą w tym procederze sądy gospodarcze na skutek niedbalstwa w nadzorze nad sędziami komisarzami.

Spółdzielnia ,, Sami Swoi” w Olsztynie jest klasycznym przykładem grabieżczego postępowania upadłościowego

15. Ustawianie przetargów i ich organizowanie w sposób sprzeczny z prawem.

16. Zawyżanie powierzchni mieszkań i lokali użytkowych poprzez wpisywanie do przydziałów i umów powierzchni użytkowej przewidzianej w projekcie budowlanym, a nie ustalonej w dokumentacji inwentaryzacyjnej powykonawczej zgodnie z przepisami prawa budowlanego Różnice powierzchni użytkowej na niekorzyść członków dochodzą nawet do 5 proc. to jest np. w  przypadku mieszkania o pow. 60 m2  nawet trzy metry. Za te fikcyjne metry członkowie przez lata wnoszą opłaty.