Elbląg 05 czerwiec 2006 r.
Witold Łada
Radny Sejmiku Województwa
Warmińsko- Mazurskiego
Prezes Obywatelskiego
Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego
ul. Odzieżowa 12
82-300 Elbląg
Pan Henryk Słonina
Prezydent Miasta Elbląga
Odpowiadając na Pana pismo z dnia 26 kwietnia 2006 r.(MkiSM.II / JM / 72249/112/06) chcę zwrócić uwagę, że Trybunał Konstytucyjny
nie rozpatrzył ostatecznie skarg na niezgodność przepisów ustawy z dnia 26 lipca o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości ( Dz. U.Nr.113, poz. 1209 z późn. zm.).
Pisze Pan w swoim piśmie, że w trybie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. nie uwłaszczono nieodpłatnie żadnego z użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miasta Elbląg. Twierdzi Pan również , że przepisy tej ustawy nie regulowały kwestii odpłatności.
To dlatego Pan zwlekał z realizacją tej ustawy przez dwa lata przed jej nowelizacją, kiedy kwestia odpłatności była klarownie określona?
W odniesieniu jednak do Ziem Odzyskanych ustawodawca zawarł w ustawie nowelizującej obowiązującej od 16 lipca 2003r, przepisy art.17, które stanowią , iż wnioski złożone przed dniem wejścia tej ustawy mają być rozpatrywane według ustawy dotychczas obowiązującej. Z ustawy tej wynikało zaś m.in. nieodpłatność uwłaszczenia wobec użytkowników wieczystych, których nieruchomości gruntowe są położone na Ziemiach Odzyskanych, a więc również w Elblągu.
Gmina Miasta Elbląg miała więc ustawowy obowiązek uwłaszczenia na mocy ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. zarówno przed jej nowelizacją jak i po nowelizacji. Fakt oczekiwania na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest żadnym powodem usprawiedliwiającym zwłokę w realizacji ustawy. Doszliśmy do sytuacji absurdalnej, że
wystarczyłoby złożyć skargę do Trybunału na jakiś przepis ustawy i nie wykonać go. Groziłoby to ponoć oczywistą anarchizacją państwa.
Takiej praktyki Panie Prezydencie tolerować dłużej nie można .
Aktualnie więc Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Elblągu zwraca się z życzliwą sugestią wstrzymania się z realizacją ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U.Nr 175,poz. 1459), gdyż:
- praktyka realizowania tej ustawy wobec osób, którym przysługiwało nieodpłatne uwłaszczenie, jest jaskrawo niezgodna z zasadami -Konstytucji;
- niezrealizowanie wobec tej grupy osób uprawnień ustawowych naruszyło w sposób rażący Kodeks postępowania administracyjnego;
- aktualnie Senat RP przekazał do sejmu swoją inicjatywę legislacyjną, w której nowelizuje ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przepisy wprowadzające ponownie nieodpłatne uwłaszczenie wobec osób ,wobec których nie dokonano uwłaszczenia na mocy ustawy z dnia 26 lipca 2001 r.
Z poważaniem
Witold Łada
Do wiadomości:
Senator RP prof. dr hab. Adam Biela
Mieszkańcy Elbląga
Po nowelizacji został rozszerzony tylko zakres terytorialny uprawnień podmiotowych uwłaszczenia na terytoria całej Polski. Kwestia odpłatności była faktycznie przedmiotem różnych interpretacji .Z interpretacji podanej przez Sejmowe Biuro Analiz i Ekspertyz wynikało jednoznacznie, iż przekształcenie uwłaszczeniowe, o którym mowa w ustawie jest nieodpłatne. Gdyby miało być odpłatne, ustawodawca określiłby zasady odpłatności oraz szczegółowy tryb realizacji w tym zakresie.