Elbląg 02.06.2006 r.

Witold Łada    

Radny Sejmiku Województwa

Warmińsko Mazurskiego

Członek Komisji

Samorządu Terytorialnego

i Bezpieczeństwa Publicznego

Adres do korespondencji

ul. Wiejska 20 /I /2

82-300 Elbląg

 

               Pan Henryk Słonina  

                   Prezydent Miasta Elbląga

 

W dniu 22 kwietnia 2006 r. na prośbę mieszkańców Elbląga skierowałem pismo do Pana Prezydenta wnioskując  o podjęcie stosownych działań w sprawie wadliwego oznakowania wyjazdów z dróg osiedlowych należących w większości do spółdzielni mieszkaniowych na terenie Elbląga.

Składając  wniosek proponowałem  aby znaki A – 7 „ustąp pierwszeństwa”  zastąpić znakami D - 41 ,, koniec strefy zamieszkania” .

Według mojej wiedzy inaczej należy odczytywać znak A-7 ,, ustąp pierwszeństwa” a inaczej D -41 ,, koniec strefy zamieszkania”.  Zachowanie kierowców w tych dwóch sytuacjach będzie odmienne  w zależności   czy jest to skrzyżowanie czy wyjazd ze strefy zamieszkania .

W dniu 1 czerwca otrzymałem odpowiedź na mój wniosek podpisany przez Pana Prezydenta.

W odpowiedzi Pana Prezydenta czytam ,, ... wyjazd ze strefy zamieszkania jest włączającym się do ruchu , w czasie którego kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się po drogach publicznych .Zgłoszone przez Pana zastrzeżenia są słuszne w odniesieniu do skrzyżowań czterowlotowych , gdyż kierowca wyjeżdżający ze strefy zamieszkania może mieć wątpliwości  , czy ustąpić pierwszeństwa pojazdom   nadjeżdżającym  z wszystkich trzech ,kierunków, czy tylko tym nadjeżdżającym  z kierunków prostopadłych.. Taka sytuacja nie może budzić natomiast zastrzeżeń w odniesieniu do skrzyżowań  trójwlotowych , gdzie wyjeżdżający  ze ,, strefy zamieszkania” musi ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym z dwóch kierunków”.

Zadałem również pytanie, kto podjął decyzje  aby ustawić podwójne oznakowanie  (A-7 i D-41)  na które nie otrzymałem odpowiedzi od Pana Prezydenta.

W piśmie zgadza się Pan , że zastrzeżenia są słuszne w odniesieniu do skrzyżowań czterowlotowych  natomiast nie może budzić zastrzeżeń w odniesieniu do skrzyżowań trójwlotowych..

Nie zgadzam się z Pana odpowiedzią .

Kierowca jadąc drogą z pierwszeństwem przejazdu i widząc na drodze do której dojeżdża znak drogowy A-7 wie, że dojeżdża do skrzyżowania z drogą podporządkowaną.           

Natomiast dojeżdżając do drogi na której stoi znak A-7 i  widoczną  tablicę  prostokątną na którym może być umieszczony  znak D-41  albo reklama  (przecież kierowca tego znaku nie widzi ). Kierowca musi się domyślać czy dojeżdża do skrzyżowania z drogą podporządkowaną , czy do wyjazdu ze  ,, strefy zamieszkania.”

Myślę, że ustawienie znaków oraz ich odczytanie nie powinno budzić żadnych wątpliwości.

Dlatego jeszcze raz składam wniosek aby właściwie oznakować te miejsca .

Jeżeli pracownicy odpowiednich służb Urzędu Miejskiego uznają , że jest to skrzyżowanie, proponuję ustawienie znaku  A-7 ,, ustąp pierwszeństwa”, .natomiast jeżeli będzie to wyjazd  ze ,,strefy zamieszkania” proponuję ustawienie tylko znak D-41 ,,koniec strefy zamieszkania”.                                                                                                     

Zwracam się również z prośbą o podanie danych personalnych osób bezpośrednio odpowiedzialnych za umieszczenie wadliwego oznakowania.

 

                          Z  poważaniem

                        Witold   Łada