,,Obudź się, Polsko!”
 Ogólnopolski Marsz w Obronie Telewizji Trwam.
W dniu 29.09.2012 r. kilkaset tysięcy Polaków manifestowało na ulicach naszej stolicy przeciwko dyskryminacji wolnych mediów w tym Telewizji Trwam. 
W manifestacji uczestniczyło (jak podały niezależne media) ponad 400 tysięcy ludzi. Ludzie przyjechali autokarami, pociągami oraz samochodami prywatnymi z całej Polski. Były także osoby z zagranicy.
Z informacji jakie uzyskaliśmy od samych kierowców, autokarów było ponad 1.5 tysiąca. Zabrakło parkingów?????- dlatego autokary za pozwoleniem Policji mogły parkować również na ulicach. 
W manifestacji uczestniczyli również przedstawiciele Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Elblągu: Witold Łada, Zbigniew Pąsik, Stanisław Litwin. 
Trakt Królewski był wypełniony przez ludzi w różnym wieku. Od ludzi starszych, młodzieży, oraz małych dzieci, często wiezionych w wózkach lub niesionych na rękach swoich rodziców. Przychodziły całe rodziny.
Czy te ponad czterysta tysięcy manifestujących znalazło się tam przypadkowo!!!!???
Na to pytanie niech odpowiedzą sobie przeciwnicy……
Jak podaje ,,Nasz Dziennik” ,, Takiego morza biało- czerwonych flag i transparentów Warszawa dawno nie widziała.”
Wypowiedź jednego z uczestników: Jak Pan ocenia decyzję KRRiT, która odmówiła Telewizji Trwam miejsca na naziemne nadawanie cyfrowe?
-,, Jest to skandal nad skandale. Żyjemy w kraju katolickim. Prawie wszyscy biorą ślub w kościele i noszą swoje dzieci do chrztu. Przystępują do Pierwszej Komunii Świętej, później do bierzmowania. Deklarują, że są katolikami, ale pozbawieni są swoich mediów- telewizji nadawanej w systemie naziemnym cyfrowym. Wygląda to na dyskryminację. Tym bardziej, że różne grupy niszowe, np. fani disco polo, mają swoje media. Jest kilka kanałów muzycznych, a brakuje jednej stacji katolickiej dostępnej dla każdego, którą chciałbym włączyć pilotem i pooglądać.”
Marsz poprzedził koncert patriotyczny na placu Trzech Krzyży w wykonaniu Orkiestry Koncertowej ,,Victoria”oraz recytacje artystyczne , w których wystąpili znani aktorzy m.in. Halina Łabonarska, Anna Chodakowska, Katarzyna Łaniewska. Zebrani odmówili też Różaniec który poprowadził ojciec Jan Król. W Różańcu uczestniczyły osoby z Kanady oraz z Florydy, którzy łączyły się przez radio modląc się z uczestnikami na Placu Trzech Krzyży.
Następnie została odprawiona Msza św, po której głos zabrał ojciec dr. Tadeusz Rydzyk, który podziękował wszystkim, którzy zorganizowali marsz ,,Obudź się, Polsko!”                           
Powiedział między innymi : Czy Polacy muszą wyjeżdżać z Polski? Czy Polacy muszą pracować na Anglików, Niemców, Francuzów, na innych? My się chcemy przyjaźnić ze wszystkimi, ale trzeba pracować na własne rodziny. Czy następne miliony Polaków muszą wyjechać? Polska jest krajem miodem i mlekiem płynącym.. .. Mamy geotermię. W Toruniu geotermia się rozwija. Zapraszamy. Mamy nadzieję, że przyjedziecie i pokażemy. Robimy to, żeby pokazać- Polsko, nie oddaj nic. Polacy, nie oddajcie. Kochajcie Ojczyznę Tyle Ojczyzny, ile ziemi. Tyle wolności ile własności…. Widzimy jaka jest rzeczywistość. Prawda to jest zgodność rozumu z rzeczywistością. Każdy ma rozum i widzi rzeczywistość, niech ocenia. Jeszcze raz z całego serca Bóg zapłać i dalej- Obudź się, Polsko! Budźmy jeden drugiego. Od człowieka do człowieka mówmy prawdę, mówmy ludziom: wyłącz te media mętnego nurtu włącz rozum, włącz serce, nie daj się manipulować, ani na umyśle, ani na emocjach. Szczęść Boże.”
Po przemówieniu uformował się Marsz, który przeszedł z pl. Trzech Krzyży na plac Zamkowy.
Wyruszyliśmy około godz.15.30 a na Plac Zamkowy doszliśmy około godz.18.00
Sobotni marsz, na transparentach, obok haseł w obronie wolności słowa i Telewizji Trwam, takich jak ,,TV Trwam to nasze Westerplatte”, tym razem widniało bardzo dużo haseł społecznych i antyrządowych.  
np. ,,Musimy obronić Telewizję Trwam. Bez wolnych mediów nie będzie wolnej Polski”.,, Żądamy Telewizji Trwam. Dość kłamstwa! Dość siania nienawiści i wykluczania katolików”.,,Obudź się Polsko i powróć do Boga”. 
Po zakończonym marszu udając się do autokarów otrzymaliśmy informację, że na placu Trzech Krzyży znajduje się jeszcze kilkadziesiąt tysięcy ludzi którzy oczekują na włączenie się w przemarsz na Plac Zamkowy. A to przecież odległość kilku kilometrów. I to daje wyobrażenie o tym, że w manifestacji wzięło nie kilkadziesiąt, ale kilkaset tysięcy ludzi.
Myślę, że już nie będziemy musieli jechać do Warszawy w tej sprawie. Ale obecni deklarowali, że jeżeli trzeba będzie to nie będzie wahania……
Z tej manifestacji przygotowaliśmy materiał.
Komentarz -Witold Łada
Zdjęcia i film -Zbigniew Pąsik            Kliknij zdjęcia       Kliknij film
 
http://youtu.be/j2AOzoOpCM4