Elbląg dnia 28.03.2006 r.

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa

      ,, Zakrzewo”

82-300 Elbląg ul. Robotnicza 246

 

                                                             Sąd Rejonowy

                        I Wydział Cywilny

                        ul. Płk. Dąbka8-12

                        82-300 Elbląg

 

                        Wnioskodawca:          Witold Łada

                        ul. Wiejska 20/I/2

                        82-300 Elbląg

                        ul. Wiejska 20/I/2

 

                        Zainteresowana:          Spółdzielnia Mieszkaniowa

                        ,,Zakrzewo” w Elblągu

                        ul. Robotnicza246

                        82-30 Elbląg

                                                                                       zastępowana przez radcą prawnego

                        Mariana Gołębiewskiego

 

Pismo zainteresowanej

 

Działając z upoważnienia SM ,, Zakrzewo” wnoszę :

- o oddalenie wniosku w całości,

- o zasądzenie od wnioskodawcy kosztów postępowania wg norm

przepisanych.

 

                                      Uzasadnienie

 

Wnioskodawca domaga się ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego położonego w Elblągu przy ul. Wiejskiej 20/I/2. Swoje żądanie opierana treści art.49 ustawy z dnia15 grudnia 200 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przepis ten został uchylony nowelą do ustawy z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw

(Dz.U.nr.240,poz.2058). Artykuł1 punkt 40tej ustawy uchylający art.49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zakwestionowany został przez Trybunał Konstytucyjny, który wyrokiem z dnia 20kwietnia 2005 r. uznał przepis ten za niezgodny z Konstytucją. W związku z powyższym powstała luka w prawie, gdyż brak jest podstaw do stwierdzenia, że wobec uznania za niekonstytucyjny przepisart.1pkt.40 odzyskuje moc uchylony art.49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych . przewidując zaistniałą sytuację Trybuna Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 20 kwietnia 2005 r. uznał za wskazane dla zapewnienia jasności stanu prawnego wydanie przepisów o podobnej treści jak przepisy uchylone ustawy z dnia 19 grudnia2002 r.

W związku jednakże z tym , iż przepis o treści podobnej do określonej w art.49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie został wprowadzony w ustawie z dnia 3 czerwca2005 r. brak jest podstaw do powoływania się przez wnioskodawcę na nieistniejący przepis art.49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zarzut ten dotyczy również obowiązku ponoszenia kosztów postępowania określonego w ustępie 2 artykułu 49.

Niezależnie od powyższego należy stwierdzić, że uchylony przepis art49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewidywał możliwość wystąpienia przez członka na drogę sądową z wnioskiem o ustanowienie odrębnej własności lokalu w drodze orzeczenia Sądu jedynie w przypadku gdy spółdzielnia nie podejmie czynności o których mowa w artykule 41i42 ustawy. Przepisy te obligują spółdzielnię by w okresie 24 miesięcy, tj. do dnia 24 kwietnia 2003 r. wykonała przewidziane w art.41 czynności polegające na scaleniu ,podziale lub rozgraniczeniu nieruchomości, a następnie zgodnie z art.42 ustawy określiła w drodze uchwały przedmiot odrębnej własności lokalu.

Czynności o których mowa w art.41i42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zostały przez Spółdzielnię wykonane i zakończone prawomocną uchwałą nr 13Zarządu SM ,, Zakrzewo” z dnia178 lipca 2003 r. w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w nieruchomości przy ul. Wiejskiej nr.20, 21,22,23 w Elblągu. Uchwała ta którą w S 2 ustęp 2 objęto lokal wnioskodawcy jest prawomocna i została doręczona Witoldowi Ładzie w dniu 30lipca 2003 r.

  

                   Dowód : - uchwała nr 13

                   - informacja dot. Braku odwołań od uchwały

                   - dowód doręczenia uchwały  wnioskodawcy

 

Jak z powyższego wynika ,Spółdzielnia wypełniła swoje zobowiązania określone w art. 41i 42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Należy dodać, że na pisemne żądanie członka spółdzielnia obowiązana jest do ustanowienia odrębnej własności lokalu.

    Odrębną sprawą są warunki finansowe zawarcia umowy o ustanowienie odrębnej własności. Warunki te w trakcie obowiązywania ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ustalane były w różny sposób. szczególności istniał również przepis narzucający w pierwszym okresie obowiązywania ustawy spółdzielcom obowiązek przekształcenia praw do lokalu za 3 % jego aktualnej wartości rynkowej.

Przepis ten jednakże został uchylony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 maja 2001 r. sygn. akt. K 5/01 OTK ZU nr.4/2001,poz 84, który uznał za niedopuszczalne konstytucyjne narzucenie spółdzielniom mieszkaniowym obowiązku zbywania lokali za tę kwotę.

          Aktualnie przepisem regulującym zasady finansowe przeniesienia własności lokalu w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu jest art. 12 ust.1 pkt5 w związku z art.11 ust.1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych . Przepisy te określają jednoznacznie zarówno zobowiązania członka wobec spółdzielni ( art.11) jak też również wysokość opustu w opłacie za przekształcenie w przypadku jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy ze środków publicznych. W takiej sytuacji różnica pomiędzy wartością waloryzowanego wkładu mieszkaniowego a wartością rynkową lokalu polega zmniejszeniu o 50 %.

Przepis ten wprowadzony ustawą z dnia 3 czerwca 2005 r. ( Dz. U. nr.112, poz.1024) jest obligatoryjny i nie dopuszcza innych zasad finansowych.

Reasumując stwierdzić należy, żę spółdzielnia na wniosek członka zobowiązana jest do ustanowienia odrębnej własności lokalu, ale na warunkach wyżej opisanych.

W tej sytuacji wnioski zawarte w początkowej części niniejszego pisma są uzasadnione.

 

 

W załączeniu:

- odpis pisma

- dowody jw.- szt. 3

RADCA PRAWNY

                   Marian Gołębiewski