List do Prezydenta miasta Elbląga z zapytaniem z dnia 04.10 .2004 r.

  

Witold Łada

Prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego

Radny Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego

 

                                         Prezydent miasta Elbląga

                                Pan Henryk Słonina

 

 Szanowny Panie Prezydencie

  

Mając na uwadze korespondencję jaką prowadziłem z  Panem w  sprawie   wniosków odnośnie nabycia własności nieruchomości , które dotychczas  były   objęte prawem użytkowania wieczystego podaję co następuje:

 1. 27 września  otrzymałem  od pana –Panie prezydencie – odpowiedź która  w żaden sposób mnie nie zadawala mając na uwadze, iż de facto  nie jest to  odpowiedz, a brak odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania. Piszę Pan  tam  m/in ., że ,, przepisy nie wymagają składania wniosków o nabycie” Chciałbym w tym   miejscu wyjaśnić , że moje pytania dotyczyły stanu przeszłego  a nie  teraźniejszego. To prawda, że obecnie przepisy nie wymagają składania  wniosków , ale uprzedni stan prawny przewidywał składanie wniosków w  tym przedmiocie  Mówi o tym wyraźnie art.1 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości  cytuję w tym miejscu przepisy w/w ustawy.

,, Na wniosek osoby, o której mowa w ust.1, a także osoby fizycznej będącej jej  następca prawnym, złożony wniosek nie później niż w ciągu roku od dnia wejścia w życie ustawy, starosta- w odniesieniu do nieruchomości Skarbu Państwa, przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego – w  odniesieniu do nieruchomości będącej jej własnością, wydaje decyzje o nabyciu  prawa własności  nieruchomości.

 

2. Moje pytania są pytaniami celowymi i rzeczowymi zmierzają  do  poszerzenia mojej wiedzy, a przede wszystkim do dojścia do prawdy. Z tego co mi wiadomo  żaden wniosek nie został załatwiony pozytywnie. To zaś oznacza , że nie są  wykonywane przepisy ustawy. Ludzie, którzy chcą zmienić stan  prawny swoich  nieruchomości są blokowani  i to mimo, iż mają ku temu odpowiednie narzędzia   którymi są ustawy. Nie bardzo wiem dlaczego tak się dzieje.

 3. Jeżeli chodzi o sprawę rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny  zgodności z  Konstytucją  ustawy o ustroju rolnym z dnia 11 kwietnia 2003 r .to  chciałbym  zadać Panu następujące pytanie: ,, Czy samo zapytanie skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w przedmiotowej sprawie wstrzymało stosowanie przepisów   ustawy?” Z   tego co mi wiadomo        Trybunał Konstytucyjny nie ma  prawa   wstrzymywać stosowania przepisów ustaw, które to przepisy są  zaskarżane przez   zainteresowanych. Praktyka wstrzymania przez TK przepisów ustaw  prowadziłaby bowiem do dużego zamieszania, mając na uwadze bardzo  dużą ilość skarg, które nie zawsze są uzasadnione.

 4. Po raz kolejny zadaję te same pytania. Mam nadzieję , że tym razem  otrzymam  wyczerpujące odpowiedzi .W przeciwnym wypadku skieruję sprawę  do WSA                               

Zwarzywszy obecny stan prawny mam prawo do skargi na bezczynność organów administracyjnych.

 Jako  Prezes  Obywatelskiego  Stowarzyszenia  Uwłaszczeniowego w Elblągu  oraz Radny Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego, działając  w imieniu mieszkańców Elbląga, zgodnie ze Statutem Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego oraz na podstawie art. 1. ust.1; art.2, ust1-2 art. 3ust1    pkt 1 oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej ( Dz U. nr.112 z 8 października 2001 r. poz. 1198 ze zm  proszę o pisemną odpowiedź na następujące pytania:

 1. Ile było złożonych wniosków przez osoby fizyczne w sprawie nabycia  przez                                użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości?. ( na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. , Dz.U. nr113, poz.1209 ).

 2. Ile wniosków złożonych na podstawie w/w ustawy zostało  załatwionych pozytywnie? Jeżeli nie zostały załatwione pozytywnie  to dlaczego?

 

Na mocy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. nr.64 z 15 kwietnia 2003 r. poz.592 .) i rozporządzenia Ministra  Skarbu Państwa z dnia 25 listopada 2003 r. (Dz. U. nr.205 z 2003 r. w sprawie  szczegółowego trybu wydawania decyzji o nabyciu przez użytkowników lub współużytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości zabudowanych  na cele mieszkaniowe lub stanowiące nieruchomości rolne.

 1. Ile osób fizycznych zostało zweryfikowanych po sporządzeniu  wykazu nieruchomości podlegających regulacjom ustawy?

 2. Ile osób fizycznych  zweryfikowanych  na podstawie w/w ustawy  zostało załatwionych  pozytywnie do 15 września 2004 r.?

 3. Czy osoby , które zostały zweryfikowane negatywnie składały odwołania i ile takich odwołań zostało złożonych do dnia 15 września 2004 r.?

  Z uwagi na stosunkowo zawiły charakter sprawy bardzo proszę  o odpowiedź  na  każde z powyższych pytań osobno. Z góry dziękuję za wyrozumiałość i mam nadzieję - pozytywne ustosunkowanie się do mojej prośby.

  Prośbę moją proszę potraktować jako list otwarty, ze względu na publiczny charakter sprawy

 

                        Z wyrazami szacunku

                         Witold Łada