Elbląg czerwiec 2025r
Informacja dla Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) ,, Zalesie” w Elblągu
W listopadzie 2024 roku Witold Łada złożył pismo do Prezydenta Miasta Elbląg na temat rodzinnych ogrodów działkowych. Po osobistej rozmowie z Prezydentem uzgodniono, że Pan Prezydent wystąpi za pośrednictwem posła na Sejm do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z odpowiednimi pytaniami.
Po kilku miesiącach nadeszła odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które otrzymałem w tej sprawie od Prezydenta Elbląga.
Treść pisma przepisana -zgodnie z oryginałem - ze względu na małą czcionkę.
,, Szanowny Panie Marszałku.
W odpowiedzi na interpelację nr 9297 Poseł Elżbiety Gelert w sprawie rodzinnych ogrodów działkowych uprzejmie przedstawiam następujące informacje. Na wstępie wymaga podkreślenia, że zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, prawa i obowiązki działkowców , zasady ich zrzeszania się oraz zadania organizacji działkowców reguluje ustawa z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych ( Dz. U. z 2021 r poz.1073) zwanej dalej ,,ustawą o ROD”, której wejście w życie w obecnym kształcie, było poprzedzone długotrwałymi konsultacjami w celu wyważenia interesów wszystkich stron. Celem uchwalenia tej ustawy była optymalizacja zarządzania ogrodami działkowymi przy jednoczesnym utrzymaniu zarządzania nimi w podobnej do wcześniejszych formule organizacyjnej. W rezultacie doszło do ustawowego przekształcenia Polskiego Związku Działkowców, dalej ,,PZD” , w stowarzyszenie ogrodowe na mocy art. 65 ust.1 ustawy o ROD.W praktyce organizacja ta, mimo zniesienia monopolistycznej pozycji, zachowała jednak pozycję dominującą. Wynikało to m. in. z przejęcia dotychczasowego majątku przez tę organizacje oraz ograniczonego zasobu nieruchomości, które mogą być zagospodarowane w celu utworzenia nowych ogrodów działkowych. Przy tym ustawa o ROD zagwarantowała swobodę tworzenia stowarzyszeń ogrodowych oraz równoważność ich pozycji prawnej, co przejawia się m.in. w prawie do wyodrębnienia ze struktur PZD. Ustawa o ROD przyznała działkowcom, w okresie roku od dnia wejścia w życie tej ustawy, prawo do zdecydowania o dalszej przynależności do PZD. Również po tym okresie działkowcy mogą podjąć uchwałę o wyodrębnieniu rodzinnego ogrodu działkowego i powołaniu nowego stowarzyszenia ogrodowego , które przejmie prowadzenie ogrodu.
Odnosząc się do zadanych przez Panią Poseł pytań uprzejmie wyjaśniam, jak poniżej.
1. Czy Ministerstwo rozważa wprowadzenie nowelizacji ustawy, która umożliwiłaby Rodzinnym Ogrodom Działkowym wyodrębnienie się ze struktur Polskiego Związku Działkowców w dowolnym momencie?
W art.74 ustawy o ROD, ustawodawca zagwarantował nieograniczone w czasie prawo do wystąpienia przez 1/10 liczby działkowców korzystających z działek w ramach danego ogrodu, do złożenia wniosku do zarządu rodzinnego ogrodu działkowego o zwołanie zebrania w celu przeprowadzenia głosowania nad wyodrębnieniem ogrodu ze struktur PZD. Ponadto ustawa przyznała zebraniu działkowców kompetencje do podjęcia uchwały o wyodrębnieniu z PZD, określając tryb zwołania tego zebrania, przebieg głosowania i sposób jego dokumentowania. Podjęcie uchwały o wyodrębnieniu wymaga obecności co najmniej połowy liczby działkowców korzystających z działek położonych na terenie danego rodzinnego ogrodu działkowego. Przedmiotowa uchwała podejmowana jest w głosowaniu jawnym przy bezwzględnej większości głosów. Ustawa o ROD zawiera efektywne rozwiązanie gwarantujące możliwość wyodrębnienia ogrodu ze struktur PZD, a tym samym resort nie dostrzega potrzeby podejmowania w tym zakresie interwencji legislacyjnej. 2. Czy istnieje możliwość ustawowego uregulowania statusu ROD- ów tak, aby po wyodrębnieniu się z PZD mogły one przekształcać się w stowarzyszenia ogrodowe i uzyskać osobowość prawną?
Do zakładania stowarzyszenia ogrodowego powołanego na podstawie uchwały o wyodrębnieniu rodzinnego ogrodu działkowego stosuje się przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach ( Dz. U. z 2020r., poz. 2261).Stowarzyszenie ogrodowe powołane na podstawie uchwały o wyodrębnieniu z rodzinnego ogrodu działkowego podlega rejestracji. Stosownie do art. 73 ustawy o ROD, z dniem rejestracji nabycia osobowości prawnej nowe stowarzyszenie staje się z mocy prawa następcą prawnym PZD z zakresie praw majątkowych związanych z danym rodzinnym ogrodem działkowym, w tym praw do gruntu i zgromadzonych na rachunku środków pieniężnych.
3. Czy Ministerstwo planuje wprowadzenie mechanizmów prawnych gwarantujących działkowcom większą autonomię w zarządzaniu swoimi ogrodami oraz infrastrukturą ROD?
Wymaga wskazania, że już obecny kształt ustawy o ROD charakteryzuję instytucjonalno-organizacyjne podejście do korzystania z gruntów rodzinnych ogrodów działkowych. Aktywność działkowców oraz ich prawa zostały skoncentrowane wokół struktury organizacyjnej, jaką jest rodzinny ogród działkowy , stanowiący nie tylko teren wykorzystywany przez działkowców, ale również zorganizowany na wyznaczonym obszarze zespół składników materialnych i niematerialnych o szczególnym statusie prawnym pozostający w dyspozycji stowarzyszenia ogrodowego i służy celom opisanym w ustawie . Zgodnie z art. 11 ustawy o ROD rodzinny ogród działkowy jest prowadzony przez jedno stowarzyszenie ogrodowe. Podział gruntu na teren ogólny i działki, budowa infrastruktury ogrodowej oraz zagospodarowanie rodzinnego ogrodu działkowego należy do stowarzyszenia ogrodowego. Ponadto infrastruktura ogrodowa stanowi własność stowarzyszenia ogrodowego. Status nieruchomości będącej rodzinnym ogrodem działkowym rodzi zatem konsekwencje dla wszystkich działek wchodzących w skład tego ogrodu. Istotnym jest, że ustawa o ROD umożliwia również użytkowanie działki bez przynależności do jakiejkolwiek ujemnych następstw dla działkowca w szczególności nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy.
4 Czy rozważane jest przekazanie nadzoru nad samodzielnymi stowarzyszeniami ogrodowymi organom samorządowym, np. starostom w celu zwiększenia przejrzystości i skuteczności zarządzania?
Zgodnie z art.2 pkt.6 ustawy o ROD przez stowarzyszenie ogrodowe należy rozumieć stowarzyszenie w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o stowarzyszeniach powołane wyłącznie w celu zakładania i prowadzenia rodzinnych ogrodów działkowych. W tym stanie rzeczy, w zakresie kontroli działalności i stowarzyszeń ogrodowych znajdują zastosowanie przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. W świetle art.8 ust.5 tej ustawy nadzór nad działalnością stowarzyszeń należy do:
1) wojewody właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia – w zakresie nadzoru nad działalnością stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego,
2) starosty właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia – w zakresie nadzoru nad innymi niż wymienione w pkt.1 stowarzyszeniami. W ramach sprawowanego nadzoru uprawnione organy mogą m.in. żądać od zarządu stowarzyszenia dostarczenia odpisów uchwał walnego zgromadzenia członków lub udzielenia przez władze stowarzyszenia niezbędnych wyjaśnień. Wymaga przy tym wskazania, że stowarzyszenie, jako osoba prawna, w granicach przewidzianych prawem, posiada względną autonomie przy określaniu zasad kształtowania wewnętrznego ładu organizacyjnego i w przypadku zidentyfikowania nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia, zastosowanie znajdują procedury uregulowane w statucie stowarzyszenia oraz przepisach ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Reasumując przepisy ustawy o ROD zapewniają nieograniczoną w czasie możliwości podjęcia przez osoby korzystające z działek decyzji o rezygnacji z dalszej przynależności do PZD. Ponadto resort rozwoju i technologii nie planuje podejmowania w tym zakresie interwencji legislacyjnej. Przedstawiając niniejsze informacje ufam, że przyczynią się one do wyjaśnienia kwestii przedstawionych w interpelacji Pani Poseł.
Z upoważnienia, z wyrazami szacunku
Michał Jaros – Sekretarz Stanu”
Treść odpowiedzi została przepisana zgodnie z oryginałem.- Witold Łada
P.S. Jak wynika z tej informacji, ROD ,,Zalesie” nie jest stowarzyszeniem i nie posiada żadnej osobowości prawnej.
Cały majątek ROD ,,Zalesie” jest własnością stowarzyszenia a takim jest - Polski Związek Działkowców.
Jak długo działkowcy będą zgadzać się na okradanie Ich, przez Polski Związek Działkowców, który jest ,, państwem w państwie.” ?
Polski Związek Działkowców przejął majątek działkowców w majestacie prawa, nie przestrzega podstawowych praw działkowców zagwarantowanych w ustawach. Jak można nazwać taką organizację –odpowiedzcie sobie Państwo sami. Czy chcecie Państwo dalej być w tej organizacji?