Elbląg 18 luty 2022r

Witold Łada                                                                                                

82-300 Elbląg

ul. Wiejska 20/I/2

tel. 604-594-984

 

Rada Nadzorcza SM ,,Zakrzewo”

 82-300 Elbląg

 ul. Robotnicza 246

List otwarty

 

 

W maju 2012 roku członkowie spółdzielni podjęli uchwałę nr 15 o wyrażeniu zgody na zbycie poprzez sprzedaż prawa użytkowania wieczystego boiska, działki nr 160/3 i nr 159/1 położonej przy ul Odrodzenia zgodnie ze statutem z 2012r.

 W glosowaniu na ponad 4500członków w zebraniu udział brało 65 członków.

Między innymi Jerzy Janiszewski, Ryszard Tomaszewski, Bożena Szewczyk, Jerzy Jedynak, Danuta Zwierska, Teodozja Moczadłowska.- członkowie Rady Nadzorczej.

W czerwcu 2013r członkowie spółdzielni złożyli na walne zgromadzenie wniosek o zmianę  17 zapisów w Statucie spółdzielni.

Między innymi zmianę w § 41 pkt. 6 dopisując słowa: ,, zbycia nieruchomości.”

Wniosek został poparty kilkunastoma podpisami członków.

 

W zmianach chodziło o to, aby zbycie nieruchomości mogło się odbyć za zgodą, co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. Podczas obradowania negatywną opinię w tej sprawie wydał ówczesny radca prawny Lech Trawczyński.

Uchwały złożone przez członków zostały odrzucane po negatywnej opinii radcy prawnego.

Witold Łada nie zgadzał się z opinią radcy prawnego, dlatego Lech Trawczyński złożył do sądu dwa pozwy o naruszenie jego dóbr osobistych. Przed dwoma sądami nękał Witolda Łade przez ponad trzydzieści miesięcy mając wsparcie władz Spółdzielni. Ówczesnego Zarządu i Rady Nadzorczej.

W 2014 roku członkowie spółdzielni złożyli ponowny wniosek na walne zgromadzenie o zmianę zapisów w statucie.

Jednocześnie członkowie złożyli wniosek: ,,aby punkt porządku obrad dotyczący zmian w statucie był omawiany i głosowany na wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia jako punkt pierwszy” Członkowie wnioskowali aby projekty uchwał były przedstawiane i uzasadniane przez wnioskodawców.

Szczególnie wniosek dotyczył zmiany w statucie, zapisu : ,,zbycie nieruchomości”

Aby o sprzedaży nieruchomości nie decydowała grupka kolegów tylko większość uprawnionych członków spółdzielni w tym przypadku co najmniej około 2500 członków.

W sprawie tej głos zabierali (zgodnie z protokołem) p. Wiesław Wiewiórka, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni oraz p. Lech Trawczyński, radca prawny Spółdzielni.

,, Pan Lech Trawczyńki, radca prawny Spółdzielni, wyjaśnił, że statut Spółdzielni nie przewiduje możliwości zmian w porządku obrad.”

Po opinii tych panów wniosek członków poparły 3 osoby a 23 było przeciwnych.

A co zostało zapisane w protokole: ,,Przewodniczący Zgromadzenia (p. Roman Rynkiewicz) poinformował, że w sprawie zmian w statucie Spółdzielni przedłożonych zostało w sumie 13 projektów uchwał wszystkie wg propozycji członków Spółdzielni.

Na wstępie głos zabrał p. Jerzy Jedynak, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni, który stwierdził, że przedłożone projekty uchwał w sprawie zmian w statucie są w zdecydowanej większości dla Spółdzielni szkodliwe, w związku z czym zaapelował o ich odrzucenie w głosowaniach.

Wprowadzenia do każdego projektu uchwały dokonał radca prawny Spółdzielni (Lech Trawczyński) a dodatkowych wyjaśnień udzielali członkowie Zarządu Spółdzielni.”

Głos w dyskusji zabierali członkowie Rady Nadzorczej pp. J. Jedynak, W. Wiewiórka.

Zdaniem radcy prawnego, przedłożone projekty zmian w statucie Spółdzielni są od strony prawnej w większości obojętne( niekiedy zbędne), jednakże mogą one utrudnić i zdezorganizować funkcjonowanie Spółdzielni.”

Po przeczytaniu protokołów z obrad pięciu części można wywnioskować, że protokoły z obrad były pisane przez tą samą osobę.

 

Jednak przy determinacji członków zapis w § 41 ust.6 w statucie został zmieniony na korzyść samych członków. Jednak nie na długo.

 

 W dniach 07-09.09.2020r odbyło się walne zgromadzenie członków Spółdzielni na którym zostały wprowadzone zmiany w statucie na wniosek Zarządu Spółdzielni dotyczące zmian w § 41 ust.6.

A co zostało zapisane w protokołach walnego zgromadzenia.

,, Wyjaśnienia w sprawie tej uchwały dokonała Prezes Zarządu ( Mirosława Meirowska) informując, że przy dotychczasowym zapisie statutowym Spółdzielnia nie może zbyć nawet przysłowiowego kawałka trawnika, bo aktualnie do podjęcia uchwały konieczne jest, aby w posiedzeniu Walnego Zgromadzenia, na którym uchwała byłaby podejmowana wymagana jest co najmniej połowa, ogólnej liczby uprawnionych członków do głosowania. Na koniec ubiegłego roku Spółdzielnia liczyła ok. 4900 członków, a więc wymagana obecność wyniosłaby ok.2400 członków. Dodatkowo głos w tej sprawie zabrał prowadzący Zgromadzenia (p. Jerzy Jedynak) przekonując obecnych członków, że zmiana ta jest dobra i nie oznacza ona, że Spółdzielnia zaraz coś będzie sprzedawała. Zagorzała dyskusja w sprawie proponowanej zmiany, w której uczestniczył między innymi p. Romanowski mandat 41 i nawoływał żeby nie przyjmować uchwały, przerwał p. Bether mandat 18, który tłumaczył, że zmiana ta jest tylko narzędziem dla Spółdzielni, a ewentualna uchwała w sprawie sprzedaży czegokolwiek wymaga odrębnego procedowania.”

 

Pod protokołem podpis złożyli:

Iwona Mikulska - sekretarz III części Walnego Zgromadzenia 

Jerzy Jedynak-przewodniczący III części Walnego Zgromadzenia

Mariusz Walendowski- przewodniczący I części Walnego Zgromadzenia były członek RN.

 

W obradach uczestniczyli wszyscy członkowie Rady Nadzorczej:

 

1. Iwona Mikulska przewodnicząca Rady Nadzorczej

2. Roman Rynkiewicz – zastępca przewodniczącego R.N.

3 Przymysław Jaworski- sekretarz Rady Nadzorczej

4. Marian Gołębiewski - członek Rady Nadzorczej- radca prawny.

5. Jerzy Jedynak- członek Rady Nadzorczej

6. Mateusz Adamowicz- członek Rady Nadzorczej.

7. Katarzyna Kisielewska – członek Rady Nadzorczej.

Wszyscy członkowie Rady Nadzorczej głosowali za zmianą zapisu w statucie zaproponowaną przez Zarząd Spółdzielni.

Członkowie spółdzielni obecni na zebraniu zostali zmanipulowani, po prostu oszukani.

Na obecnych 86 członków ( niecałe 2 ℅ ogółu uprawnionych) za zmianą głosowało 68 członków, przeciw 22 .                                                                                                                            

W 2020 roku na walnym zgromadzeniu została podjęta uchwała na wniosek Zarządu aby został zmieniony statut gdzie w § 41 ust.6 został wykreślony zapis ,,zbycia nieruchomości”.

Taki zapis ,, zbycia nieruchomości” obowiązywał do września 2020r.

Zarząd wykorzystując uchwałę nr 15 Walnego Zgromadzenia, która (zgodnie z zapisem w statucie) umożliwiała podjęcie uchwały o zbyciu nieruchomości.

W uchwale nr 15 uczestniczyło 75 członków gdzie za uchwałą było 59 członków a 16 przeciw.

Za uchwałą między innymi Jerzy Janiszewski, Ryszard Tomaszwewski, Bożena Szewczyk, Jerzy Jedynak, Danuta Zwierska, Teodozja Moczadłowska.- członkowie Rady Nadzorczej.

 Uchwała ta była podjęta dziesięć lat temu.

W 2021 roku nie odbyło się walne zgromadzenie Spółdzielni.

Zarząd wykorzystując uchwałę nr 15, która była podjęta dziesięć lat temu, ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Odrodzenia.   

Po uchwale nr 9 z września 2020r dotyczące zmian w statucie, nie było zgody walnego zgromadzenia na sprzedaż nieruchomości przy ul. Odrodzenia. Uchwała nr 9 z 2020r dotyczyła według opinii Pani Prezes Mirosławy Meirowskiej sprzedaży: ,,przysłowiowego kawałka trawnik.”

Pomimo tego Zarząd ogłosił przetarg, do którego doszło w 2022 roku i działka o wielkości prawie 2 hektarów została sprzedana ( jako użytkowanie wieczyste) za ponad osiem milionów zł.

Czy wszystko zostało dokonane zgodnie z prawem? Czy wykorzystano tu luki prawne i nieświadomość, naiwność samych Spółdzielców?

A co zostało zapisane w Prawie spółdzielczym.

Art.3 Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków.

W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych ustawodawca w art.1 ust 2. od pkt. 1 do pkt. 5 dokładnie zapisał: ,, Przedmiotem działalności spółdzielni może być”.

Proszę, aby członkowie Rady Nadzorczej zapoznali się z tymi zapisami.

Mając taki teren, dlaczego Spółdzielnia nie rozpoczęła budowy bloków czy budynków dla  Spółdzielców - członków? To pytanie jest cały czas aktualne.

Co w tym temacie Rada Nadzorcza Spółdzielni jako organ kontrolny. Jakie stanowisko zajmie i jakie kroki podejmie organ nadzorujący? Czy nabierze wody w usta i umyje ręce?

Czy przetarg odbył się zgodnie z prawem? Jakie osoby personalnie uczestniczyły w tym przetargu? Czy w przetargu uczestniczyły osoby z Rady Nadzorczej? Jeżeli tak to kto personalnie brał w tym udział?

Czy Rada Nadzorcza rozważy złożenie zawiadomienia do organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

Jeżeli w tym procederze brał udział Radca Prawny Spółdzielni? Powiadomić o tym, Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.

 

Na odpowiedź i stanowisko Rady Nadzorczej będę oczekiwał w ustawowym terminie.

 

Ze względu na ważność sprawy pismo to będzie udostępnione do wiadomości publicznej.

 

 

                                                                                                                 Z poważaniem

                                                                                                                    Witold Łada