Uwłaszczyć ogródki działkowe
PiS chce złamać monopol Polskiego Związku Działkowców
Uwłaszczenie ogródków działkowych i zlikwidowanie monopolu Polskiego Związku Działkowców (PZD) zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Przygotowywana jest nowelizacja ustawy o ogródkach działkowych, dzięki której działkowcy będą mogli wykupić ogródki od gmin na korzystnych zasadach.
- Niezależne stowarzyszenia działkowców działają obecnie półlegalnie. Z jednej strony zostały zarejestrowane przez sady, a z drugiej – ustawa nie dopuszcza, by mogły funkcjonować, ponieważ jak dotąd mamy w Polsce monopol jednej organizacji, która zrzesza działkowców- powiedział poseł Tomasz Markowski ( PiS), prezentując projekt ustawy. W 2005 r. za rządów SLD, Sejm uchwalił ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, w której została zapisana uprzywilejowana pozycja Polskiego Związku Działkowców mającego monopol na zarządzanie i reprezentacje działkowców. Do PZD trafia rocznie od działkowców 44 mln zł. i jest wydawane na różne cele, z czego ponad 15 mln jest przeznaczone do wyłącznej dyspozycji związku. Orzeczenie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego zakwestionowały zapis ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który ograniczał swobodę zrzeszania się i tworzenia innych tego typu organizacji. Według zapowiedzi posła Markowskiego, nowy projekt nie przewiduje likwidacji PZD a jedynie ma zakończyć jego monopol. – Będą mogły powstawać i funkcjonować inne organizacje, stowarzyszenia czy wspólnoty ogrodowe działające w danym ogrodzie. Ludzie będą mieli prawo i wolność zrzeszania się – mówi poseł Markowski.
W Polsce obecnie jest ponad 5 tys. rodzinnych ogrodów działkowych i zajmują one blisko 44 tys. ha powierzchni. Jest w nich około 966 tys. zagospodarowanych działek co oznacza, że z ogródków korzysta blisko milion rodzin. Najliczniejszą grupę wśród działkowców stanowią emeryci i renciści- około 47 procent, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych- 24 proc., pracownicy umysłowi- ponad 18,4 proc., bezrobotni- 5 procent. Większość ogrodów działkowych położona jest na obrzeżach miast i najchętniej korzystają z nich mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich.Użytkownikom działek będzie przysługiwać roszczenie o zbycie przez gminę na ich rzecz prawa własności działki. Wysokość opłaty za przekształcenie prawa użytkowania działki we własność ma stanowić jej ustalona wartość, pomniejszona o kwotę 10 proc.za każdy rok użytkowania przez uprawnioną osobę oraz wartość poczynionych nakładów zwiększających wartość działki. Jednak łączna obniżka ceny działki nie może przekroczyć 95 procent pierwotnie ustalonej wartości. W przypadku rencistów i emerytów albo wdowców po nich opłatę za przekształcenie prawa użytkowania działki we własność ustala się w wysokości 5 procent jej wartości pod warunkiem, że użytkowali ją przez co najmniej 10 lat przed wejściem w życie projektu ustawy. Koszty pomiarów i opracowań geodezyjno – kartograficznych działek przeznaczonych do wydzielenia odrębnej własności ma ponieść Skarb Państwa. Pomysły PiS krytykuje związek działkowców ,,Promowana pod fałszywym hasłem umożliwienia wykupienia działek w ROD za 5 proc .ich wartości ustawa w rzeczywistości ma na celu stworzenie warunków do likwidacji ogrodów , usunięcia z nich działkowców i przejęcia terenów na cele komercyjne”- czytamy w oświadczeniu Polskiego Związku Działkowców na temat projektu ustawy. Według PZD w przeprowadzeniu uwłaszczenia przeszkadza stan prawny gruntów.- Prawie 2/3 działkowców, czyli ponad 600 tys. nie będzie miało szans uwłaszczenie ze względów formalno- prawnych. Przeszkodą są roszczenia osób trzecich, fizycznych czy prawnych do tych gruntów- wskazuje Tomasz Terlecki prawnik Polskiego Związku Działkowców.
Nasz Dziennik 16 -17 czerwiec 2007 r.