Informacja z sejmu dotycząca projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

 

Pod koniec stycznia odbyło się kolejne posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego i poselskich projektów ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych. Na spotkaniu omawiano ostateczny projekt wypracowany przez komisję. W lutym projekt trafi do Komisji Infrastruktury, a w marcu zajmie się nim Senat. Jest szansa, że po podpisaniu przez Prezydenta RP - znowelizowana ustawa wejdzie w życie w drugim kwartale 2007 r.

Rok 2007 może być rokiem szczególnym i niosącym wiele zmian dla członków spółdzielni mieszkaniowych. Zmiany które zostaną wprowadzone w poselskim projekcie zmieniającym dotychczas obowiązującą ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych pozwolą m/in na korzystniejsze warunki przenoszenia własności lokalu dla spółdzielców.

Na tym etapie projekt ustawy zakłada, że na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego.

 

1) spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni.

2) spłaty nominalnej kwoty przypadającej na jego lokal części umorzenia kredytu lub dotacji, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków.

3) spłaty zadłużenia z tytułu opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni.

4) spłaty przypadających na jego lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal.

 

Proponowane zmiany w ustawie pozwolą większej ilości lokatorów stać się pełnymi właścicielami swojego mieszkania.

Członek spółdzielni, który wywiąże się ze wszystkich zobowiązań, będzie mógł ubiegać się o przeniesienie własności swojego lokalu.

W ustawie planowane jest również – zastąpić pojęcie ,,modernizacji” na ,, przebudowę” , które to pojęcie zdefiniowane jest w prawie budowlanym . Zakłada się również kontrolowanie prawidłowości kierowania spółdzielniami przez podmioty zewnętrzne.

Jest szansa, że po podpisaniu przez Pana Prezydenta RP znowelizowana ustawa oczekiwana przez rzesze członków spółdzielni mieszkaniowych od kilku lat, wejdzie w życie w drugim kwartale 2007 r.

Po wejściu ustawy w życie kilka milionów lokatorów w spółdzielniach mieszkaniowych będą mogli przekształcić lokatorskie spółdzielcze prawo w prawo odrębnej własności, już za kilkadziesiąt złotych.

Teraz by stać się właścicielem trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Natomiast władze spółdzielni wykorzystując niewiedzę spółdzielców za kilkanaście tysięcy złotych przekształcały członkom spółdzielni mających lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Ci członkowie nie będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa nowej ustawy. Pieniędzy  które wpłacili na konto swojej spółdzielni nie odzyskają.

A takich członków spółdzielni są setki tysięcy.

 

Natomiast wg nowej ustawy lokatorzy będą mogli po złożeniu odpowiedniego wniosku otrzymać odrębną własność lokalu po spłaceniu m/in nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70 i 80, ubiegłego wieku, którą spółdzielnia musi odprowadzić do skarbu państwa.

 

Obecnie niezależnie od tego, czy lokatorzy spłacili dług spółdzielni przed miesiącem czy zrobili to kilkanaście lat temu mogą przenieść swoje mieszkanie w odrębną własność po wpłaceniu na konto spółdzielni różnicę między aktualną wartością rynkową nieruchomości a zwaloryzowaną wartością wniesionego wcześniej wkładu mieszkaniowego.

 

 

                                                                                             Witold  Łada