Relacja z Walnego Zgromadzenia członków Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zakrzewo” w Elblągu - czerwiec 2018r

 

Zebranie zostało zwołane na wniosek zarządu SM ,,Zakrzewo” w Elblągu.  Odbyło się ono w pięciu częściach od dnia 18 do dnia 22 czerwca 2018 roku

Witold Łada-jako członek spółdzielni- uczestniczył w drugiej części Walnego Zgromadzenia. Zebranie to pomimo sprzeciwu, zostało nagrywane na ścieżce dźwiękowej i wykonywane były zdjęcia przez Witolda Ładę.

 Rozpoczęło się o godzinie 17.00 a zakończyło o godzinie 19,30.

A jak ono przebiegało?

Zebranie otworzył dyspozycyjny członek Rady Nadzorczej Mariusz Walendowski,  (zdjęcie nr.P1140764 ) który przywitał zebranych członków spółdzielni, jak sam powiedział zamieszkałych przy ul…… Spółdzielni Mieszkaniowej Zawada. (nie ma takiej spółdzielni).

Początek zebrania widok na salę obrad. ( zdjęcie nr.P1140766)

 

Poinformował obecnych na sali, że w zebraniu uczestniczą członkowie Rady Nadzorczej, Zarządu, radca prawny i pracownicy spółdzielni, których obecność jest wskazana: ,,ze względu na charakter wykonywania pracy.?”

Zarząd- od lewej: Mirosława Meirowska, Sławomir Łopieński, Małgorzata Glinkowska, radca prawny -Wioletta Cichosz.( zdjęcie nr. P1140767)

Mariusz Walendowski jako członek RN wprowadził obecnych na zebraniu w błąd, powinien wiedzieć, że było to Walne Zgromadzenie SM ,,Zakrzewo” a nie Walne Zgromadzenie  SM Zawada. W Elblągu nie ma takiej spółdzielni. Ale dla tego pana nie ma to większego znaczenia.

Po wygłoszonym wstępie przekazał głos sekretarzowi Rady Nadzorczej panu Marcinowi Olewnikowi,           ( zdjęcie nr. P 11 40 765) który poinformował zebranych, że zebranie zostało zwołane zgodnie ze statutem, zebranie jest władne do podejmowania uchwał bez względu na ilość członków uczestniczących w zebraniu.

Pan Olewnik poprosił radcę prawnego panią Wiolettę Cichosz ( zdjęcie nr. P1140767) o przedstawienie zasad obradowania, która poinformowała członków, że w czasie zebrania mogą zabierać głos ale czas mają ograniczony do 3 minut i mogą mówić tylko ,,na temat”. Przewodniczący może odebrać głos, jeżeli osoba będzie mówiła nie na temat albo przekroczy czas trzech minut.

Natomiast poza kolejnością głos mogą zabrać członkowie Rady Nadzorczej, Zarządu, ale tu nie ma czasu ograniczonego i praktycznie mogą mówić nawet na każdy temat.

Pałeczkę przejął pan Marcin Olewnik, który poinformował zebranych, że przebieg zebrania jest utrwalany przez Spółdzielnię od strony dźwięku do celów wewnętrznych zgodnie ze statutem Spółdzielni. Następnie zadał pytanie: ,, czy ktoś z państwa obecnych na sali zamierza nagrywać i robić zdjęcia w czasie obrad walnego zgromadzenia proszę o podniesienie ręki.”

Zgłosił się członek spółdzielni Witold Łada i oświadczył, że będzie nagrywał i robił zdjęcia z przebiegu walnego zgromadzenia i wnosił, aby zostało to zapisane w protokole.

Marcin Olewnik: ,, Wobec powyższego proszę państwa o wyrażenie zgody czy nie podniesieniem ręki, kto z państwa wyraża zgodę na filmowanie i nagrywanie proszę o podniesienie mandatu do góry.”

Trzy osoby podniosły mandaty do góry.

Marcin Olewnik: ,, Kto z państwa nie wyraża zgody na nagrywanie i filmowanie dzisiejszego zebrania .”

Jedenaście osób podniosło mandaty do góry.

Marcin Olewnik: ,,Panie Łada wobec powyższego proszę o uszanowanie woli większości członków i nie nagrywanie i nie robienie zdjęć.”

Czy w tym wypadku pan Marcin Olewnik- sekretarz Rady Nadzorczej -nie przekroczył swoich uprawnień?

A co stanowi Statut Spółdzielni zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie i Sąd Rejestrowy: Art.47 pkt. 5 ,,Przebieg obrad każdej części Walnego Zgromadzenia może być utrwalany za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz, o czym członkowie biorący udział w Zgromadzeniu powinni być uprzedzeni.”

Ktoś z sali zakomunikował, że pan Łada robi zdjęcia. Pan Marcin Olewnik powiedział:,, nie zwracajcie państwo uwagi na tego pana.

W głosowaniu uczestniczyło 14 członków tj. poniżej 2 procent uprawnionych do głosowania.

A co zapisano w protokole:

,,Pan Marcin Olewnik przedstawił zasady procedowania oraz poinformował zebranych o utrwalaniu obrad przez Spółdzielnię. Dodatkowo Pan Witold Łada zgłosił chęć wykonania zdjęć i nagrywania do swoich własnych celów. Głosowanie w sprawie robienia zdjęć przez Witolda Ładę za:3 przeciw 11.Przegłosowano, że Pan Witold Łada nie może robić zdjęć w trakcie zebrania- Pan Witold Łada przez cały czas ignorował.”

,,Sekretarz Rady Nadzorczej (Marcin Olewnik) odczytał listy pełnomocnictw udzielonych przez członków Spółdzielni. Przed II częścią Walnego Zgromadzenia udzielono 5 pełnomocnictw.”

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych w art.83 pkt1 1 zapisano:                                              ,, Członek spółdzielni może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu walnego zgromadzenia.”

 Zapewnił również, że po zatwierdzeniu porządku obrad po przedstawieniu każdej ze spraw będzie możliwość dyskusji.

W zebraniu uczestniczyło 17 członków.

 

Porządek został przyjęty.    ( zdjęcie nrP1140 768)

Przystąpiono do wyboru prezydium walnego zgromadzenia. Ponieważ nie było chętnych z kilkunastu osób do akcji wkroczył członek Rady Nadzorczej Mariusz Walendowski, który podchodził do każdego i namawiał o wyrażenie zgody na przewodniczącego Walnego Zgromadzenia. Zgłosiła się pani Lidia Kumor, która sama zgłosiła się i zgodziła do poprowadzenia obrad Walnego Zgromadzenia.

Po kilkunastu minutach dokonano wyboru członków prezydium. ( zdjęcie nr.P1140769)

od lewej siedzą:

- Henryk Sułek- zastępca przewodniczącego- były pracownik SM ,,Zakrzewo.”

- Lidia Kumor- przewodnicząca

- Sławomir Zawistowski - sekretarz – pracownik SM ,,Zakrzewo.”

 

Po wyborze Prezydium Walnego Zgromadzenia, przystąpiono do wyboru Komisji mandatowo- skrutacyjnej.

Były trudności w wyborze tej komisji, również i tym razem do akcji wkroczył członek Rady Nadzorczej Mariusz Walendowski, który ,,pomagał” w wyborze członków Komisji skrutacyjnej

Komisja mandatowo - skrutacyjna                ( zdjęcie nr. P 1140770)

od lewej:

 Marek Witek- członek Rady Nadzorczej

  Anna Parzonko  - przewodnicząca

   Ewa Sobolewska   - członek

Czy członkowie tak ważnej Komisji zakrywając swoją twarz wstydzą się, że biorą udział w takim zebraniu? A może nie chcą po prostu patrzeć na to, co dzieje się na sali obrad?

Ponieważ były trudności z wyborem jeden z członków obecnych na sali zwrócił uwagę, że to zebranie nie powinno się odbyć ze względu na frekwencję i trudności z powołaniem Komisji skrutacyjnej i wnioskowej.

Przystąpiono do wyboru Komisji wnioskowej.

Ponieważ też były problemy z wyborem za przyzwoleniem Prezydium znów do akcji wkroczył niezastąpiony pan Mariusz Walendowski- jak sam o sobie powiedział: - ,,jestem żołnierzem Wojska Polskiego.”

 

Chodził po sali, chociaż nie był członkiem z tej części walnego zgromadzenia, tylko członkiem Rady Nadzorczej i natarczywie zmuszał osoby, aby wyraziły zgodę na bycie członkiem Komisji. Ponieważ nie było chętnych oświadczył, że nie muszą nic robić, aby wyraziły tylko zgodę bycia w komisji. Nawet będzie podpowiadał, co będą mogły zapisać w protokole. Apelował do postawy obywatelskiej. W tym momencie najwięcej miał do powiedzenia i najbardziej był zaangażowany pan Mariusz Walendowski na oczach prezydium Zebrania oraz władz spółdzielni. 

Do pomocy panu Mariuszowi Walendowskiemu wkroczył spóźniony przewodniczący Rady Nadzorczej pan Roman Rynkiewicz.

Zapytał zebranych: ,, w czym macie państwo kłopot” Oświadczył: ,, komisja wnioskowa ma najmniej pracy, wystarczy posiedzieć i to wszystko” ,,jeżeli będą jakieś wnioski to ja napisze i nie będzie kłopotu.”,, nic pani nie musi pisać ja będę pisać.”,, ,,pani Ł….. pomożemy pani.”,, ,, tam naprawdę nie ma żadnej roboty”,, Jak nie ma chętnych to będziemy czekać.”

Jeden z członków powiedział: ,, na wytrzymałość biorą”

Pan przewodniczący RN chodził i błagał obecnych, aby wyrazili zgodę zostać członkiem Komisji wnioskowej. Oświadczył:,, nie musicie nic pisać pracownicy wszystko napiszą, członkowie tylko podpiszą nawet bez okularów.”

W końcu sam ,,wyznaczył” trzy osoby. Jako przewodniczący Rady Nadzorczej pomimo, że nie miał do tego prawa, ( takie prawo ma tylko przewodniczący WZ) poddał wniosek pod głosowanie wyboru przedstawionych przez siebie członków Komisji wnioskowej. Wszystko odbywało się pod kontrolą i na oczach Rady Nadzorczej – jako organu kontrolnego, Zarządu, radcy prawnego Wioletty Cichosz i pełnomocników.

Podczas obrad Walnego Zgromadzenia przewodnicząca Walnego Zgromadzenia Lidia Kumor udała się na konsultacje do radcy prawnego Wioletty Cichosz.. Co uzgadniano nie wiadomo?  ( zdjęcie nr.P1140771)

Po wyborze komisji Witold Łada chciał utrwalić to na zdjęciu wtedy Roman Rynkiewicz - przewodniczący Rady Nadzorczej ukłonił się zebranym? ( zdjęcie nr.P 1 140772)

Tego jednak w protokole nie zapisano.

Do Komisji wnioskowej zostali wybrani od lewej: ( zdjęcie nr.P1140774)

- Maria Łapińska - przewodnicząca

- Krystyna Rutecka- członek

- Elżbieta Kaczan - członek

Panie te nie chciały, aby zostało to uwidocznione na zdjęciu, że spotkał ich taki zaszczyt. Pytanie, czy wstydziły się, że muszą uczestniczyć w takim cyrku czy nie mogły patrzeć na to co dzieje się na sali? 

 

Ponieważ zebranie to było nagrywane, zapraszam do odsłuchania fragmentu wyboru tylko jednej komisji, która trwała około 12 minut. Najbardziej w wybór członków Komisji był zaangażowany przewodniczący Rady Nadzorczej Roman Rynkiewicz- (zdjęcie z Internetu) który był gorliwym przeciwnikiem nagrywania i robienia zdjęć.

Kliknij

Po około 43 minutach zostały wybrane: Komisja skrutacyjna i Komisja wnioskowa.

Widok na salę obrad ( zdjęcie nr. P1140 775)

W zebraniu powinno uczestniczyć około 900 członków w tej części, uprawnionych do głosowania, a uczestniczyło 15 w tym osoby, nie będące członkami a mający pełnomocnictwa. Daję to wynik około 1,5 procent uprawnionych!?

Zdjęcie z sali obrad. (zdjęcie nr.P1140775)

 

 Przewodnicząca Komisji mandatowo- skrutacyjnej odczytała wcześniej przygotowany tekst, że Walne Zgromadzenie zostało zwołane zgodnie z prawem i jest zdolne do podejmowania uchwał.

Witold Łada chciał uwiecznić członków Komisji na zdjęciu, że spotkał ich taki zaszczyt.

Dwie osoby zakryły swoją twarz, w tym członek Rady Nadzorczej, Marek Witek. I teraz nie wiadomo, z jakiej przyczyny. Czy wstydziły się, że uczestniczą w takim cyrku, czy była inna przyczyna? Przecież bycie w takiej komisji to zaszczyt, a tym bardziej, jeżeli jest to ktoś z Rady Nadzorczej..

 Komisja mandatowo – skrutacyjna        (zdjęcie nr P 1140774)

 

Kolejnym punktem zebrania było sprawozdanie Rady Nadzorczej, które przedstawił przewodniczący Roman Rynkiewicz ( zdjęcie nr. P1140773) za okres 01.01.2017- 31.12.2017r.

W sprawozdaniu RN przewodniczący oznajmił, że Rada odbyła 12 posiedzeń i 11 posiedzeń prezydium. Podjęto 45 uchwał. Przez 12 miesięcy członkowie Rady podczas dyżurów przyjęli aż 15 interesantów. Wpłynęło 27 pism, na które Rada udzieliła odpowiedzi. Przewodniczący Rady wnioskował, aby Walne Zgromadzenie( kilkunastu uczestników w tym pełnomocnicy) przyjęło, sprawozdanie Zarządu, sprawozdanie finansowe, oraz udzielił absolutorium członkom Zarządu.

Całe sprawozdanie Rady Nadzorczej za okres jednego roku przedstawione przez przewodniczącego trwało około sześciu minut.

Za przyjęciem sprawozdania głosowało 20 członków przeciw 1 -Witold Łada

Przedstawienie wniosków z lustracji pełnej działalności Spółdzielni.

Odczytania wniosków wynikających z protokołu polustracyjnego dokonał przewodniczący Rady Nadzorczej – Roman Rynkiewicz.

 

Głos zabrał Witold Łada. Zapytał, dlaczego w Spółdzielni są dwa protokoły polustracyjne. Jeden protokół podpisany przez dwóch lustratorów, drugi przez prezesa Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP pana Jerzego Jankowskiego,( zdjecie pobrać ze strony internetowej) który na podstawie protokołu lustracyjnego przesłał protokół polustracyjny. Podczas przeglądania dokumentów przed Walnym Zgromadzeniem przez Witolda Ładę na stoliku w Spółdzielni, był wyłożony tylko protokół podpisany przez pana Jerzego Jankowskiego, natomiast brak było protokołu podpisanego przez lustratorów.

Pani Mirosława Meirowska oświadczyła na Walnym Zgromadzeniu, że każdy członek może przyjść i otrzyma dwa protokoły do wglądu a nawet otrzyma kserokopię.

Drugie pytanie. dlaczego zgodnie z protokołem lustracyjnym lustratorzy spotkali się z członkami Rady Nadzorczej, Zarządem, pracownikami Spółdzielni natomiast nie spotkali się z członkami spółdzielni czy właścicielami spółdzielni.

 

Na to Witold Łada odpowiedzi nie otrzymał.

A co zapisano w protokole:

,,Głos zabrał Pan Witold Łada- pytanie: Jakie osoby brały udział w protokole polustracyjnym                     ( kto podpisał protokół)?

Wyjaśnienia udzielił Pan Roman Rynkiewicz oraz Prezes SM ,,Zakrzewo.”                                                       Głosowanie za przyjęciem do wiadomości wniosków wynikających z listu polustracyjnego             (Uchwała nr 2) za 19 przeciw 1- ( Pan Witold Łada)”

Trzecie pytanie: dlaczego Rada Nadzorcza nie odpowiada na pisma. Na to W. Łada nie otrzymał odpowiedzi.

Głos zabrał członek spółdzielni Henryk Sułek, który postawił wniosek, aby podwyższyć stawkę opłat na fundusz kulturalny o 50 gr. od lokalu.

Następnym punktem zebrania było przedstawienie sprawozdania z lustracji przeprowadzonej za okres od dnia 1 stycznia 2014r do dnia 31 grudnia 2016r.

Sprawozdanie lustracyjne przedstawił przewodniczący Rady Nadzorczej Roman Rynkiewicz który, poinformował zebranych, że lustrację przeprowadzili panowie ze Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, którzy pozytywnie wypowiadali się o działalności naszej spółdzielni oraz zarządu.

 

Panowie lustratorzy spotkali się z członkami Zarządu, Radą Nadzorczą oraz pracownikami.

Były przedstawione zalecenia w związku z ustawą z lipca 2017r.- dostosowanie statutu do zmieniającego się prawa.

Natomiast zgodnie z protokołem lustracyjnym, lustracje przeprowadzono na podstawie umowy zawartej między Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP a Spółdzielnią Mieszkaniową ,,Zakrzewo” w Elblągu zgodnie z Prawem spółdzielczym.

Lustracja została przeprowadzona przez Jarosława Buwicz i Henryka Wiśniewskiego, działającego na podstawie upoważnienia wystawionego przez Prezesa Zarządu ( Jerzego Jankowskiego) - Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Protokół zawiera kilkadziesiąt stron. Oczywiście w protokole musiało być wszystko w należytym porządku, żadnych uwag. W dokumentacji wykazano, że Spółdzielnia wykonuje wszystko zgodnie z prawem. Dlatego Zarząd zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, którzy czuwają, aby dokumentacja była prowadzona wzorowo. W tym celu przechodzą ,,odpowiednie szkolenia”.

W protokole zapisano, że:                                                                                                                        

,, W trakcie lustracji Rada Nadzorcza nie zgłosiła wniosku dotyczącego udziału jej członków w czynnościach lustracyjnych, jak również nie wyraziła życzenia rozszerzenia zakresu tematycznego badań.”

Podczas głosowania 20 członków głosowało za przyjęciem protokołu polustracyjnego, 1  osoba była przeciw- Witold Łada

Kolejnym punktem zebrania było sprawozdanie Zarządu z działalności, które przedstawiła pani Mirosława Meirowska (zdjęcie nr.P1140777)

Prezes Zarządu Spółdzielni powiedziała, że na koniec 2017r w spółdzielni było 4200 lokali mieszkalnych.

- 1602 mających prawa do mieszkań lokatorskich

- 2523 mających prawa odrębnej własności

- 96 mających prawa do mieszkań lokatorskich

ilość członków 4660.                                                                                                                                

W tej sprawie głos zabrał Witold Łada

Pani przewodnicząca W Z Lidia Kumor przypomniała Witodowi Łada, że na zadanie pytania ma 3 minuty.

W.Ł. ,,Mam pytanie do pani prezes Zarządu?”

W znowelizowanej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych z lipca 2017r. w art.1 pkt.5 czytamy:

,,Spółdzielnia mieszkaniowa może zarządzać nieruchomością nie stanowiącą jej mienia lub mienie jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem ( współwłaścicielami) tej nieruchomości.”

 ,,Czy Zarząd podpisywał już z właścicielami takie umowy czy nie? Ile takich umów do dnia dzisiejszego zawarto?”

Odpowiedź prezes Zarządu.                 od min.01.24.19

,,Po to, żeby takie umowy zostały zawarte muszą być spełnione warunki. I proszę sobie doczytać w tej ustawie, jakie są warunki i proszę sobie doczytać, jakie są warunki gdzie spółdzielnia może zarządzać na podstawie umowy. Ta ustawa doskonale precyzuje warunki i nie jest to nic nowego w tym zakresie, że spółdzielnia może. Mogła faktycznie od momentu, kiedy wprowadzono pojęcie odrębnej własności, pojawiły się, że w obrębie odrębnej własności wyodrębniały się budynki i zakładały wspólnoty mieszkaniowe, jeżeli się dzieliły i mogły. Nie jest nic nowego. Natomiast określa to zapis tej ustawy na jakich zasadach.”              Witold Łada: ,,Czy może pani przedstawić te zasady członkom spółdzielni?”

Prezes Zarządu: ,,Proszę pana one wejdą w życie .Jeżeli już pan zaczął czytać tą ustawę to w tej ustawie dokładnie jest napisane. W tej chwili będziemy robili zmiany w statucie, w którym między innymi ten temat będzie poruszany. Bo będą to zapisy z tej ustawy.”

Za przyjęciem sprawozdania głosowało 15 osób, przeciw 1 -Witold Łada

Zdjęcie z głosowania.   zdjęcie nr.P1140779

A co zapisano w protokole Walnego Zgromadzenia.

,,Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółdzielni za rok przedstawiła pokrótce Prezes Mirosława Meirowska.

Dyskusja:

Pytanie – Pan Witold Łada- czy Spółdzielnia może być zarządcą odrębnej własności?( umowy z właścicielami nieruchomości lokali)

Wyjaśnień i odpowiedzi na pytania udzieliła Pani Prezes- Mirosława Meirowska

Głosowanie za przyjęciem Uchwały nr 3- Zatwierdzenie sprawozdania Zarządu Spółdzielni: za 21 przeciw: 1 ( Pan Witold Łada).”

Brak zapisu jaka była odpowiedź  prezes Zarządu.- ( protokół pisał pracownik Spółdzielni -Sławomir Zawistowski.

 

 

Przedstawienie sprawozdania finansowego Spółdzielni za 2017r.

Sprawozdanie finansowe przedstawiła główna księgowa pani Małgorzata Glinkowska. zdjęcie                      nr. P 1140780

Poinformowała, że sprawozdanie finansowe było wyłożone przed Walnym Zgromadzeniem w siedzibie Spółdzielni i każdy mógł się z nim zapoznać.

(Natomiast z mojej wiedzy jaką posiadam nikt z obecnych na zebraniu nie zapoznawał się, z informacjami na temat, finansów spółdzielni.)

Poinformowała również członków, że majątek Spółdzielni zmniejszył się o ok. 4 procent w wyniku wyodrębnienia lokali w odrębną własność.

Księgowa tak przedstawiała sprawozdanie, aby jak najmniej osób zrozumiało, o czym była mowa. Skupiano się szczególnie na procentach, co nie miało to większego znaczenia.

Nikt z obecnych nie miał pytań – bo o co tu pytać!?

Zdjęcie z głosowania.  nr.P1140783

 

Dwie panie podczas wygłaszania sprawozdania nie chciały patrzeć i zakryły swoją twarz. Dlaczego? Czy nie mogły patrzeć, co dzieje się na sali obrad? Czy wstydziły się swojego wizerunku?  Przecież one reprezentowały swoich sąsiadów, którzy nie mogli przybyć na Walne Zgromadzenie.

Zdjęcie                             nr.P 1140781

Przystąpiono do głosowania nad sprawozdaniem finansowym.Za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego głosowało 17 osób przeciw 1- Witold Łada

A co zapisano w protokole Walnego Zgromadzenia.

,,Sprawozdanie Finansowe za rok 2017 przedstawiła Pani Małgorzata Glinkowska.

Dyskusja: brak.

Głosowane za przyjęciem sprawozdania finansowego za rok 2017- Uchwała nr. 4, za 17, przeciw: 0”

Następnym punktem było podjecie uchwały w sprawie podziału wyniku finansowego (zysku) za rok 2017.

Witold Łada zadał pytanie: dlaczego w tym sprawozdaniu nie ma mowy o odzysku blachy, która została zdjęta z budynku przy ul. Wiejskiej 20 przed termomodernizacją. Gdzie są pieniądze z tej blachy? Pan prezes Sławomir Łopieński odpowiedział, że blacha nie została jeszcze sprzedana może w przyszłym roku.

A co zostało zapisane w protokole:

,,Dyskusja: Pan Witold Łada- ul. Wiejska 20- pytanie, czy nie było blachy na budynku? Odpowiedzi udzielił zarząd Spółdzielni informując, że jeszcze cała blacha z tego budynku nie została sprzedana. Głosowanie za przyjęciem Uchwały nr 5, za: 16, przeciw: 1 ( Pan Witold Łada).”

W następnym punkcie zebrania przystąpiono do udzielania absolutorium dla członków Zarządu: Mirosławie Meirowskiej, Sławomirowi Łopieńskiemu, Małgorzacie Glinkowskiej.

Pani przewodnicząca WZ Lidia Kumor (zdjęcie nr P1140769) odczytała przygotowaną uchwałę nr 6,7,8 o udzielenie absolutorium członkom Zarządu.

Wszyscy obecni na sali udzielili absolutorium członkom Zarządu, przeciwko głosował tylko Witold Łada

Podczas głosowania pojawiły się śmiechy na sali, że mają większość ??????????

A co zapisano w protokole:

 ,, Przegłosowano każdy z 3 projektów uchwał dot. udzielenia absolutorium członkom zarządu dla każdego oddzielnie. Głosowanie za przyjęciem Uchwał:

Uchwała nr 6 – udzielenie absolutorium Pani Prezes- Mirosławie Meirowskiej, głosowanie: za 16, przeciw 1 (Pan Witold Łada).

Uchwała nr 7 – Udzielenie absolutorium Zastępcy Prezesa Panu Sławomirowi Łopieńskiemu. Głosowanie: za 16, przeciw 1 ( Pan Witold Łada).

Uchwała nr 8 Udzielenie absolutorium Członkowi zarządu Pani Małgorzacie Glinkowskiej. Głosowanie za 16, przeciw 1 ( Pan Witold Łada)

Kolejnym punktem: Podjecie Uchwały nr 9 w sprawie zmian Uchwały nr 9 w sprawie zakresu modernizacji budynków Spółdzielni.

Dyskusja: brak.

Głosowanie za przyjęciem Uchwały nr. 9: za 15,  przeciw: 1 ( Pan Witold Łada)”

 

Kolejnym ważnym punktem były zmiany w Statucie Spółdzielni.

Zmiany w Statucie zostały wprowadzone przez Zarząd Spółdzielni do przegłosowania przez członków.

Zmiany w Statucie przedstawiła radca prawny Wioletta Cichosz. Poinformowała, że zmiany w Statucie powinny być dostosowane do ustawy w ciągu 12 miesięcy.

 

(Jeżeli zmiany w Statucie są konieczne zgodnie z ustawą, to po co muszą być przegłosowane przez członków? I do tego dopiero za rok będą głosowane).

Prezes Zarządu Mirosława Meirowska poinformowała zebranych, że Uchwała, nad którą członkowie będą głosować wynosi 11 stron. Na pierwszej części W Z tych uchwał nie czytano. Był to sygnał dla członków i pełnomocników, jak mają się zachować.

Pani Wioletta Cichosz poinformowała zebranych, że zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych członek spółdzielni może być zastąpiony przez pełnomocnika. Ponieważ ustawodawca nie określił, kto może być pełnomocnikiem, to takim pełnomocnikiem może być każdy.

(Wyobraźmy sobie taką sytuację, że na zebranie przychodzi 20 członków w tym większość to osoby mające pełnomocnictwa. A pełnomocnictwa mają np. deweloperzy, albo grupy przestępcze, bo ustawa nie określa, kto może mieć takie pełnomocnictwo. Członkowie też nie mogą sprawdzić, kto takie pełnomocnictwo otrzymał. Zorganizowana grupa przestępcza jest w stanie przegłosować każdą uchwałę. Każdy z tej grupy może złożyć wniosek na Walne Zgromadzenie poparte 10 podpisami. Członek grupy przestępczej ma możliwość zakupu pełnomocnictwa od członka spółdzielni. Zapłaci każdą kwotę, bo wie, że będzie miał z tego duże korzyści.

I taki wniosek zgodnie z 37 pkt 8:,, o oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć” np. 100 milionów złotych (na szczytny cel) złożą właśnie pełnomocnicy i sami przegłosują. Kto będzie spłacał długi?

W Prawie spółdzielczym w art.3 zapisano:,, Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków.”

Dlatego takie instytucje jak N I K nie mają prawa kontrolować Spółdzielni mieszkaniowych. Spółdzielnie mieszkaniowe mają swoje wewnętrzne organy kontrolne jak Rady Nadzorcze, Związki Rewizyjne Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Czyli prezes kontroluje prezesa. Nic tu się nie zmieniło.

 

Zgodnie z prawem Członkowie spółdzielni, którzy mają odrębną własność, są właścicielami swojego mieszkania, współwłaścicielami: gruntu pod budynkiem, korytarzy, strychu, dachu, ścian zewnętrznych.

Czyli wszystko, co jest posadowione na tym gruncie. ,,Właściciele ziemi są właścicielami wszystkiego, co na tej ziemi jest posadowione.”  O tym mówi Prawo rzymskie. Zorganizowane grupy przestępcze wspierane przez zarządców, którzy mają wynajęte kancelarie prawne opłacane przez właścicieli chcą doprowadzić do tego, aby faktycznych współwłaścicieli ograniczyć tylko do czterech ścian. Większość współwłaścicieli nie świadomi na to pozwalają, mniejszość jest bez szans.

W par.41 pkt.2 Statutu zapisano: ,, Walne Zgromadzenie zdolne jest do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Spółdzielni .”

A oto przykład jak takie Walne Zgromadzenie przebiegało w SM………………….. ,,                                                                     Walne po prezesowsku  Kliknij

W art.47 ust.5

,, Przebieg obrad danej części Walnego Zgromadzenia może być utrwalany za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz, o czym członkowie powinni być uprzedzeni”.

Do zmian w Statucie zarząd SM ,,Zakrzewo” zgłosił wniosek, żeby w tym punkcie wykreślić słowo obraz.

Na następnym Walnym Zgromadzeniu zaproponuje, aby wykreślić słowo dźwięk.

I wszystko to dla dobra członków spółdzielni.

Pani przewodnicząca zebrania Lidia Kumor, zaproponowała, aby zmiany w Statucie zamieszczone na 11 stronach były głosowane w całości bez czytania.

,, Myślę, że tej uchwały nie będę musiała czytać chyba, że państwo życzą sobie.”

,, Proponuję, aby tego nie czytać, bo tego jest dużo, tylko przegłosować.”

Prezes Zarządu Mirosława Meirowska: ,, Przepraszam pani przewodnicząca, przed głosowaniem poprosiłabym, żebyście państwo policzyli, ile jest osób uprawnionych do głosowania, żeby było wiadomo, a po drugie jeżeli miało by to odbyć się bez czytania, ja tu niczego nie sugeruje, to ktoś z członków musiałby złożyć w tej materii taki wniosek.”

Podczas ,,Nocnej zmiany” przy obalaniu Rządu Premiera Jan Olszewskiego, też ktoś zapytał: ,,Panowie policzmy głosy.”

 

Uprawnionych do głosowania 15 członków.

 

Witold Łada złożył wniosek: ,,składam wniosek aby czytać wszystko.”                                                            Przewodnicząca Walnego Zgromadzenia: ,,To przegłosujemy teraz, kto jest za przyjęciem wniosku za czytaniem w całości a kto jest przeciwko?”

13 głosów przeciw, 1 głos za – Witold Łada

Panowie Henryk Sułek - były pracownik spółdzielni- i Marek Witek - członek Rady Nadzorczej- złożyli wniosek za nie odczytywaniem uchwał w całości.

Przewodnicząca poddała drugi wniosek pod głosowanie ;, Kto jest za tym aby nie odczytywać?”

13 głosów za, 1 głos przeciw – Witold Łada

Przystąpiono do przegłosowania całości uchwały nr.10/1 dotyczącą zmian w Statucie Spółdzielni.

13 głosów za, 1 głos przeciw- Witold Łada

Uchwała nr.10/2

Przewodnicząca: ,,Kto jest za przyjęciem tej uchwały proszę mandaty do góry, żeby te zmiany weszły.”

13 osób za, 1 głos przeciw- Witold Łada

A co zostało zapisane w protokole?                                                                                                     ,,Podjęcie dwóch Uchwał Nr 10.1.( zmiana Statutu spowodowana zmianą m.in. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) i Uchwały 10.2 ( propozycja zmian Zarządu Spółdzielni w aspektach porządkowych) treści Uchwał przybliżyła Pani Wioletta Cichosz- radca Prawny Spółdzielni w zakresie zmian, jakie zostały wprowadzone zmianą z dn. 20/07/2017r. m.in. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przeliczono liczbę osób uprawnionych do głosowania obecnych na sali – 14 członków.

Dyskusja: Pan Witold Łada

W. Łada- wniosek o przeczytanie Uchwał 10.1 i 10.2 w całości- głosowanie za wnioskiem:                     1 ( Pan Witold Łada) przeciw; 13

H. Sułek i M. Witek- wniosek o nie odczytywanie Uchwał 10.1 i 10.2 w całości- głosowanie za wnioskiem: 13 przeciw: 1 ( Pan Witold Łada).

Głosowanie za przyjęciem Uchwały nr 10.1 za 13, przeciw: 1 ( Witold Łada)

Głosowanie za przyjęciem Uchwały nr 10.2 za 13: przeciw 1 (Pan Witold Łada)”

 

Czy ktoś z obecnych wiedział, za jakimi zmianami w Statucie głosował?

 

Kolejnym punktem były zmiany w regulaminie Walnego Zgromadzenia, która jest podyktowana nowelizacją ustawy, która weszła w życie we wrześniu 2017r., zmieniła pełnomocnika i proponowana tutaj jest konsekwencja zmiany ustawy.

Zmiany w Regulaminie dotyczyły udzielania i obecności pełnomocników na Walnym Zgromadzeniu.

Nikt treści tych zmian nie odczytywał, przystąpiono do głosowania.

A co zapisano w protokole?

 

 

,,Wprowadzenia do projektu Uchwały dokonała Pani Wioletta Cichosz. Dyskusji brak.

Głosowanie za przyjęciem Uchwały Nr.11 za 13 przeciw 0”

 

Zmiany w Regulaminie Rady Nadzorczej SM ,,Zakrzewo”

Radca prawny Wioletta Cichosz:

,,przedstawiany państwu projekt uchwały dotyczy w punkcie 1 i w punkcie 4. Kompetencje Rady Nadzorczej – proponujemy w punkcie 13”

Obecni przegłosowali projekty, nawet nie wiedząc, jakie zmiany zostały przedstawione.

A co zapisano w protokole?

,,Wprowadzenia do projektu Uchwały przedstawiła Pani Wioletta Cicchosz. Dyskusji brak.

Głosowanie za przyjęciem Uchwały nr. 12: za 14 przeciw: 0”

 

 Całe Zebranie trwało około 2,5 godziny.

Najbardziej zadowoleni byli z tego zebrania Zarząd i Rada Nadzorcza oraz pełnomocnicy.

Zebranie odbywało się pod kontrolą Zarządu, Rady Nadzorczej i radcy prawnego.

Teraz tylko pozostało sporządzenie protokołów z Walnego Zgromadzenia. A tym już zajmą się specjalne grupy zasilane przez pracowników Spółdzielni, o czym wcześniej informował przewodniczący Rady Nadzorczej Roman Rynkiewicz. zdjęcie nr. P 1140773

 

Pod protokołem podpisali się:

Sekretarz Walnego Zgromadzenia Pan Sławomir Zawistowski- pracownik SM ,,Zakrzewo”

Przewodnicząca Walnego Zgromadzenia Pani Lidia Kumor

Zdjęcie nr. P 1140769

Ps Podczas rozmowy z członkami, którzy brali udział w innych częściach WZ, scenariusz był podobny.

A jak przebiegało takie zebranie w innych częściach Walnego Zgromadzenia.

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, każdy członek może otrzymać kopię protokołów Walnego Zgromadzenia. I co tam może przeczytać?

A oto relacja z pozostałych części.

 

Część pierwsza Walnego Zgromadzenia.

 

,, Obrady części I Walnego Zgromadzenia otworzył przewodniczący Pan Roman Rynkiewicz witając zebranych. Radca prawny Pani Wioletta Cichosz, która przedstawiła zebranym zasady obradowania.

Przewodniczący Pan Roman Rynkiewicz odczytał listę pełnomocnictw udzielonych przez członków Spółdzielni. Przed I częścią Walnego Zgromadzenia udzielono 5 pełnomocnictw.

Podczas głosowania jawnego, za przyjęciem porządku obrad głosowało 13 osób, przeciw przyjęciu porządku obrad - 0 osób.

Do Prezydium Walnego Zgromadzenia wybrano 13 głosami:

na przewodniczącego -Mariusza Walendowskiegoczłonka Rady Nadzorczej

na z-ce przewodniczącego – Renatę Krzyczkowską

na sekretarza – Modestę Kufeldt.

Do komisji mandatowo – skrutacyjnej wybrano.

-Teresę Blank

- Kazimierza Traczykowskiego

- Łucję Sękielewską

Do komisji wnioskowej wybrano:

- Halinę Ptaszek

- Zofią Szamańską

- Barbarę Ogińską

Przedstawienie sprawozdania Rady Nadzorczej przez przewodniczącego zajęło w protokole

10 linijek?!

Prezes Zarządu poinformowała, że przewidywany termin zakończenia prac termomodernizacyjnych przewidywany jest do końca 2020roku.Każdorazowo przed rozpoczęciem prac związanych z termomodernizacją budynku, sprawy związane z zakresem

wykonywanych prac są omawiane z mieszkańcami.

( jest to nie prawda, zakres prac omawiany jest po przetargach, umowach itp. Właściciele zostają postawieni ,,pod ścianą”. Są informowani, że prace poszły tak daleko, że nie ma odwrotu. Często nie informując o wszystkim właścicieli powołując się na ochronę danych osobowych.

Za uchwałą głosowało 13 osób przeciw 0

Przedstawienie wniosków z lustracji przedstawił przewodniczący Rady Nadzorczej Roman Rynkiewicz. W protokole zostało to zapisane w czterech linijkach.

Pytań nie było.

Za projektem uchwały nr 2 głosowało 13 osób przeciw 0

Sprawozdanie z działalności Spółdzielni przedstawiła Pani Mirosława Meirowska, które  zostało przyjęte 14 głosami przeciw 0.

 

 Sprawozdanie finansowe.                                                                                                                      

W protokole zapisano.

,,Sprawozdanie finansowe przedstawiła Główna Księgowa Pani Małgorzata Glinkowska .

Przewodniczący zebrania Pan Mariusz Walendowski zachęcał zebranych do zadawania pytań dotyczących przedstawionego sprawozdania .Z uwagi na brak pytań odczytał projekt uchwały.Za którym 14 głosów było za przeciw 0.”

Podjecie uchwały w sprawie podziału wyniku finansowego (zysku) za rok 2017.

Ponieważ pytań nie było przystąpiono do głosowania.

Oddano 14 głosów za przyjęciem, przeciw 0

Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla członków Zarządu Spółdzielni.

Co zapisano w protokole?

,, Po wyjaśnieniu zebranym zasad udzielenia absolutorium członkom Zarządu Spółdzielni, Przewodniczący zebrania Pan Mariusz Walendowski odczytał:

a) projekt uchwały nr 6 w sprawie udzielenia absolutorium Prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej ,, Zawada” w Elblągu Pani Mirosławie Meirowskiej.

b) projekt uchwały nr 7 w sprawie udzielenia absolutorium V-ce Prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zawada” w Elblągu Panu Sławomirowi Łopieńskiemu.

c) projekt uchwały nr 8 w sprawie udzielenia absolutorium Członkowi Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zawada” w Elblągu Pani Małgorzacie Glinkowskiej – Głównej Księgowej.

Jednogłośnie zagłosowano za absolutorium nikt nie był przeciw.

Tylko nikt nie zauważył, że nie ma takiej Spółdzielni ,,Zawada w Elblągu.

Podjecie uchwały w sprawie zmian uchwały nr 13 Walnego Zgromadzenia dotyczącej zakresu termomodernizacji.

Ponieważ pytań nie było przystąpiono do glosowania. Wynik do przewidzenia 14 głosów za przeciw 0”

Podjecie uchwały w sprawie zmian w Statucie Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zakrzewo”

W protokole zapisano:

,,Pani Wioletta Cichosz przedstawiła proponowane zmiany w Statucie Spółdzielni, które wynikają ze zmiany przepisów o spółdzielczości oraz nowelizacji przepisów o ochronie danych osobowych RODO.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektami uchwał przeliczono liczbę osób obecnych na sali uprawnionych do głosowania – 14 członków.

Z sali złożono wniosek formalny w sprawie nie odczytywania pełnej treści projektów uchwał nr 10.1 i 10.2 w związku z tym, że są one znane członkom oraz których treść dostępna jest m. in. na stronie EBOK.

Przystąpiono do głosowania za wnioskiem było 13 głosów przeciw 0”

W protokole nie zostało zapisane, kto złożył wniosek o nie odczytywanie projektów uchwał. .Czy nie było odważnych. W protokole zapisano, że ktoś z sali.

Czy to głosowanie odbyło się zgodnie z prawem? Na oczach Zarządu i radcy prawnego, oceńcie Państwo sami. Ale kto to będzie sprawdzał?

Pozostałe uchwały przebiegały w podobny sposób.

Pod protokołem I części Walnego Zgromadzenia podpisali się:

- sekretarz Walnego Zgromadzenia Pani Modesta Elżbieta Kufeldt

- przewodniczący Walnego Zgromadzenia Mariusz Walendowski – członek Rady Nadzorczej

 

Część trzecia Walnego Zgromadzenia

Zgodnie z protokołem

,,Pan Przewodniczący Rady Nadzorczej Roman Rynkiewicz powitał zgromadzonych..

Przewodniczący R.N. odczytał listę udzielonych pełnomocnictw złożonych przez członków Spółdzielni. ( nie zapisano w protokole ilu pełnomocników uczestniczyło w Walnym Zgromadzeniu)

Przystąpiono do wyboru prezydium Walnego Zgromadzenia, którym zostali:

- Jerzy Jedynak przewodniczącybyły przewodniczący Rady Nadzorczej

- Elżbieta Stankiewicz – z-ca przewodniczącego

- Iwona Cegiełka –sekretarz -  pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zakrzewo””

Do komisji mandatowo – skrutacyjnej zostali wybrani:

- Marcin Olewnik- przewodniczący - sekretarz Rady Nadzorczej

-Krystyna Tacka - sekretarz

-Adam Dzięgo- członek

 Do komisji wnioskowej zostali wybrani:

-Alicja Sobecka

- Krystyna Stefanowicz

- Bożena Łazarska

Zgodnie z protokołem:

,,DYSKUSJA w sprawie sprawozdania R.N.- brak głosów.

- głos zabrał ponownie Przewodniczący R.N. dodając, że członkowie Rady Nadzorczej czynnie i z zaangażowaniem uczestniczą w życiu społeczno kulturalnym Osiedla.”

A oto zdjęcia jak czynnie i z zaangazowaniem uczestniczą w życiu społeczno- kulturalnym Osiedla.

Zdjęcie kliknij ( drugi od lewej Maiusz Walendowski trzeci od lewj Roman Rynkiewicz)

Przy stole siedzą od lewej : prezes SM ,,Zakrzewo" Mirosława Meirowska czł. Rady Nadzorczej Mariusz Walendowski, sekretarz Rady Nadzorczej Marcin Olewnik. KLIKNIJ

Na zdjęciu od prawej siedzą: członek Klubu Seniora Brunon Trykowski, Przewodniczący RN Jerzy Jedynak, członek RN Mariusz Walendowski, Z-ca przewodniczącego RN Regina Brajerska, członek RN Joanna Pietraszewska, sekretarz RN Marcin Olewnik KLIKNIJ zdjęcie.

Po tym oświadczeniu przystąpiono do zatwierdzenia sprawozdania Rady Nadzorczej

Za sprawozdaniem RN głosowało 21 osób przeciw 0

Przedstawienie wniosków z lustracji pełnej działalności Spółdzielni.

Zgodnie z protokołem:

,,Wnioski z lustracji przedstawił Mariusz Walendowski – zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

DYSKUSJA – brak głosów.

Głosowanie: za 22 przeciw 0”

Sprawozdanie Zarządu Spółdzielni z działalności

Zgodnie z protokołem:

,, Sprawozdanie przedstawiła Prezes Zarządu Mirosława Meirowska .

DYSKUSJA- głos zabrali

Dzięgo Adam ,, Czy są jakieś decyzje w sprawie budynków przy ul. Kasprzaka 12 i 13.”

Odpowiedzi udzieliła Prezes Zarządu M. Meirowska

kliknij

Mandat nr 11 Olewnik Marcin:

Poprosił o omówienie tematów:

1. kwestię zaskarżenia Uchwały z Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, które odbyło się w marcu 2018r.

Odpowiedzi udzieliła Prezes Zarządu M. Meirowska

Ad.1 Uchwałę zaskarżył jeden z członków Spółdzielni – Spółdzielnia czeka na decyzję.”

Tylko tyle miała do powiedzenia prezes Zarządu członkom spółdzielni.

A jak było naprawdę?

W marcu 2018r Zarząd Spółdzielni nie wiadomo na czyj wniosek zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie.

Zebranie odbyło się w pięciu częściach. W porządku obrad Zarząd zamieścił temat pod glosowanie:

,, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zakrzewo” w Elblągu działając na podstawie par.37 pkt. 8 Statutu Spółdzielni upoważnia Zarząd Spółdzielni do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych do łącznej kwoty 43 000 000,00zł z przeznaczeniem w szczególności na kompleksowe prace termomodernizacyjno- remontowe zasobów mieszkaniowych z uwzględnieniem wymiany wind.”

W walnym zgromadzeniu uczestniczyło 226 członków na 4660 uprawnionych do głosowania.

213 członków zagłosowało za tym, aby Zarząd zaciągnął tak duży kredyt.

W SM ,,Zakrzewo” 2533 członków ma status odrębnej własności. W Prawie spółdzielczym w art.3 zapisano, że ,,majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków”. Mówimy tu o majątku spółdzielni. Około 60 procent mieszkańców posiada odrębną własność Jak mogła podjąć taką decyzję tak mała grupa członków wobec pozostałych. Jeden z członków spółdzielni jak powiedziała prezes SM ,,Zakrzewo” zaskarżył tą uchwałę do sądu.

Z takim bezprawiem nie mógł pogodzić się członek oraz współwłaściciel majątku spółdzielni 

WITOLD ŁADA, który tą uchwałę zaskarżył do Sądu Okręgowego w Elblągu.

Wniosek o unieważnienie uchwały nr.1 podjętej przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków - kliknij

Radca prawny Wioletta Cichosz- pełnomocnik Spółdzielni złożyła odpowiedź na pozew domagając się oddalenia powództwa i zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych powodowi czyli Witoldowi Łada. kliknij

Posiedzenie Sądu w tej sprawie odbędzie się przed Sądem Okręgowym I Wydział Cywilny w Elblągu przy ul. Płk. Dąbka 21 w dniu 29 sierpnia 2018r o godzinie 13,30 w sali 721.

 

Za zatwierdzeniem sprawozdania Zarządu Spółdzielni głosowało 23 osoby przeciw 0

 Uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółdzielni.

Zgodnie z protokołem.

,, Sprawozdanie finansowe przedstawiła Członek Zarządu, Główna księgowa Małgorzata Glinkowska”

DYSKUSJA- brak głosów

Głosowanie za 22 przeciw 0”

Sprawozdanie Finansowe.

,,Uchwała w sprawie podziału wyniku finansowego ( zysku) na działalności gospodarczej

uzasadnienie wniosku przedstawiła Małgorzata Glinkowska – Członek Zarządu.

DYSKUSJA- brak głosów

Głosowanie za 23 przeciw 0”

Uchwała nr 6,7,8  w sprawie udzielenia absolutorium Mirosławie Meirowskiej, Sławomirowi Łopieńskiemu, Małgorzacie Glinkowskiej.

Za 23 przeciw 0”

Zmiany w Statucie Spółdzielni.

Zgodnie z protokołem:

,,Przestawienie projektu Uchwał nr 10.1 i 10.2 propozycji Zarządu Spółdzielni w sprawie zmian w Statucie Spółdzielni – przedstawiła i omówiła Wioletta Cichosz  Radca Prawny Spółdzielni.

Dyskusja: brak głosów.

Przewodniczący Komisji mandatowo Skrutacyjnej podał, że nas sali obrad znajduje się 23 członków uprawnionych do głosowania.

Marcin Olewnik - Mandat nr 11 Złożył Wniosek Formalny w sprawie: Nie odczytywania całej treści uchwał 10.1 oraz 10.2 z uwagi na podaną wcześniej do wiadomości członków całą treść projektów.

Głosowanie wniosku za 23 przeciw:0

Wniosek został poparty jednogłośnie - zapisano w protokole”

,,Przedstawienie prawnego aspektu zmian w Regulaminie Walnego Zgromadzenia w związku z nowelizacja przepisów o spółdzielniach wprowadzonych ustawa z dnia 20.07.2017r omówiła Radca Prawny Spółdzielni Wioletta Cichosz.

Dyskusja- brak głosów.

Głosowanie za 23 przeciw 0”

   

 Zmiana w Regulaminie Rady Nadzorczej.                                                                                                                            

Zgodnie z protokołem.

,,Przedstawienie prawnego aspektu zmian Regulaminu Rady Nadzorczej w związku z nowelizacja przepisów o spółdzielniach wprowadzonych ustawą z dnia 20.07.2017r omówiła Radca Prawny Spółdzielni Wioletta Cichosz.

Dyskusja : brak głosów.

Głosowanie  za 23 przeciw 0”

 

 Protokół Walnego Zgromadzenia został podpisany przez

-sekretarz - Iwona Cegiełka – pracownik Spółdzielni

- przewodniczący Walnego Zgromadzenia Jerzy Jedynak- były przewodniczący Rady Nadzorczej

Część czwarta Walnego Zgromadzenia

Zgodnie z protokołem

,,Obrady czwartej części Walnego Zgromadzenia otworzył Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Roman Rynkiewicz witając zebranych, przedstawił aspekty organizacyjne zebrania oraz poinformował o prawomocności obrad. (Jeszcze nie powstały komisje a pan Rynkiewicz już ogłosił, że obrady są prawomocne. Takie postępowanie pana Rynkiewicza było nie zgodne z prawem. Działo się to w obecności radcy prawnego pani Wioletty Cichosz. W.Ł.) Zebrani zostali poinformowani o utrwalaniu przez Spółdzielnię dźwięku z przebiegu obrad. Następnie zapytał zebranych, czy ktoś będzie utrwalał przebieg zebrania? Odpowiedzi nie było.

Przewodniczący Rady Nadzorczej dokonał odczytania pełnomocnictw udzielonych przez członków Spółdzielni. Złożono 6 pełnomocnictw.”

Za przyjęciem obrad głosowało 12 członków przeciw 0

Wybór Prezydium IV części walnego Zgromadzenia.

-na Przewodniczącego zebrania wybrano Pana Przemysława Jaworskiego

- na zastępcę wybrano Pan Tadeusza Nidzgorskiego

- na sekretarza wybrano Panią Annę Raczyńską - pracownika Spółdzielni.

Wybór Komisji mandatowo skrutacyjnej:

- Brunon Trykowski

-Elżbieta Spirydonow- Sułek

- Marian Murawiec

Wybór Komisji wnioskowej:

- Marian Kulesza,

-Stefania Lepiesza

- Kazimierz Lenartowicz

Dopiero wtedy:,, Przewodniczący komisji mandatowo -skrutacyjnej odczytał protokół nr 1 ogłaszając przy tym, iż na Walne Zgromadzenie części IV przybyło 15 członków i jest zdolne do podejmowania uchwał.”

Sprawozdanie Rady Nadzorczej.

,,Sprawozdanie Rady Nadzorczej przedstawił Przewodniczący RN  - Roman Rynkiewicz.

Poza sprawozdaniem Przewodniczący RN omówił inne działania członków Rady. W zakończeniu sprawozdania Przewodniczący wnioskował o zatwierdzenie sprawozdania finansowego i udzielenie absolutorium dla członków Zarządu.( Jeszcze przed złożeniem sprawozdania przedstawiającego wnioski z lustracji, sprawozdania zarządu oraz sprawozdania finansowego).

Po wystąpieniu Przewodniczącego RN głos zabrał jego zastępca, (Mariusz Walendowski,) który w swojej wypowiedzi dziękował pracownikom GKR za prace przy organizowaniu lodowiska i animatorom zabaw za działalność i zaangażowanie w prowadzonej działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej. Po zakończeniu wystąpienia Przewodniczący zebrania zaprosił obecnych do dyskusji. Wobec braku chętnych do dyskusji, odczytał treść uchwały nr1 i zaprosił do głosowania, a komisję skrutacyjną do liczenia głosów. Głosowanie za przyjęciem sprawozdania 14 przeciw 0.”

 

Przedstawienie wniosków z lustracji pełnej działalności Spółdzielni

Zgodnie z protokołem.

,,Odczytanie wniosków wynikających z protokołu polustracyjnego (zaleceń) dokonał zastępca przewodniczącego RN – Mariusz Walendowski. Pomimo zaproszenia obecnych do dyskusji. Nie było zainteresowanych.

Głosowanie za przyjęciem wniosków 14 członków przeciw 0.”

Sprawozdanie Zarządu  z działalności.

Zgodnie z protokołem.

,,Przedstawienie sprawozdania Zarządu przedstawiła sprawozdanie streszczone, Prezes Mirosława Meirowska. Po zakończeniu wystąpienia prowadzący zabranie zaprosił do dyskusji. Następnie, wobec milczenia na sali chciał przystąpić do odczytania treści uchwały. W tym momencie Pan Marian Kulesza zgłosił potrzebę dyskusji i zapytał o kryteria kolejności dociepleń budynków. Odpowiedzi udzieliła Pani Prezes informując, że podstawowym kryterium była energochłonność budynku i budynek przy ul. Okulickiego 4-9 zostanie poddany termomodernizacji w 2019r.

Wyjaśnień i odpowiedzi na pytania i w sprawie zgaszonych wniosków udzieliła Pani prezes – Mirosława Meirowska.

Po zakończeniu dyskusji prowadzący zebrania odczytał treść uchwały i zaprosił do głosowania, a komisje do liczenia głosów. Za przejęciem 14 członków przeciw 0.”

Przedstawienie Sprawozdania finansowego.

Zgodnie z protokołem:

,,Przedstawienie Sprawozdania Finansowego za rok 2017 dokonała Pani Małgorzata Glinkowska.

Dyskusja. W dyskusji zabrały głos dwie osoby. Jedna za zwiększeniem działań windykacyjnych. Druga Roman Rynkiweicz, który stwierdził ,ze do tak znacznego zmniejszenia zaległości przyczyniła się Pani Wolińska.

Głosowanie. Za przyjęciem sprawozdania 14 członków przeciw 0”.

Udzielenie absolutorium dla Członków Zarządu za 2017r.

Zgodnie z protokołem.

,, Po odczytaniu przez przewodniczącego obrad treści projektów uchwal, przegłosowano każdy z 3 projektów uchwał oddzielnie.

Członkowie obecni na sali udzielili jednogłośnie absolutorium dla wszystkich członów Zarządu.”

Brak głosów w dyskusji.

 

Podjecie uchwały w sprawie zmian w Statucie Spółdzielni.

Zgodnie z protokołem.

,, Omówienia proponowanych zmian w statucie spółdzielni dokonała Pani Wioletta Cichosz – radca prawny Spółdzielni informując, że zmiany przedstawione w uchwale wynikają ze zmian , jakie zostały wprowadzone do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ustawą z dn. 20.07.2017r

Pani Wioletta Kowalewska zgłosiła wniosek formalny o odstąpienie od czytania projektów uchwał nr 10.1 i 10.2 z uwagi na ich obszerność oraz wcześniejszą możliwość zapoznawania się z ich treścią . Wniosek zgłoszony przez Panią Wiolettę Kowalewską został poddany pod głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 15 członków przeciw było 0.”

Uprawnionych z tej grupy do głosowania to około 900 członków. I to nie jest prawo tylko bezprawie.

( Proszę zwrócić uwagę, że treść wniosku o nie odczytywanie projektów uchwał jest taki sam na każdej części Walnego Zgromadzenia. Czyli był wcześniej przygotowany przez odpowiednie grupy przestępcze. O takim głosowaniu na pewno wydała opinię radca prawny Spółdzielni.)

Podjęcie uchwały nr 11 w sprawie zmian w Regulaminie Walnego Zgromadzenia

 Zgodnie z protokołem.

,,.Wprowadzenia do projektu Uchwały dokonała Pani Wioletta Cichosz. Głosów w dyskusji brak. Głosowanie za przyjęciem uchwały nr 11: za: 15, przeciw 0.”

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w regulaminie Rady Nadzorczej.

Zgodnie z protokołem.

,,Wprowadzenia do projektu Uchwały nr.12 dokonała Pani Wioletta Cichosz- projekt ten dotyczy kompetencji Rady Nadzorczej. Głosów w dyskusji brak. Głosowanie za przyjęciem Uchwały Nr 12 : za 15 przeciw 0”

 

Pod protokołem podpisy złożyli :

- sekretarz Anna Raczyńska – pracownik Spółdzielni

- przewodniczący Walnego Zgromadzenia – Przemysław Jaworski.

 

 Część piąta Walnego Zgromadzenia.

Zgodnie z protokołem.

,,Obrady V części Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej ,, Zakrzewo” dokonał ,,

,Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Roman Rynkiewicz witając zebranych oraz informując, że przebieg obrad jest utrwalany od strony dźwięku. Natomiast Pani Wioletta Cichosz omówiła zasady procedowania podczas zebrania.

Listę udzielonych pełnomocnictw przez członków Spółdzielni odczytał Pan Roman Rynkiewicz. Liczba udzielonych pełnomocnictw 6.”

 

Wybór prezydium Walnego Zgromadzenia

- Przewodnicząca Krystyna Dębska członek Rady Nadzorcze, Delegat Spółdzielni na VII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawiej, członek Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

- w-ce przewodnicząca Wanda Fronczak

- sekretarz Andrzej Czaczkowski

Zebrani 19 członków zagłosowało za wyborem prezydium.

 

Wybór Komisji mandatowo skrutacyjnej.

-  przewodnicząca- Ewa Kochanowska

-  sekretarz -Krzysztof Mackiewicz

-  członek - Anna Malentowicz

Wybór Komisji wnioskowej.

- Zofia Jurgowska

- Krzysztof Tomczyk

- Teresa Maliszewska

,,Dyskusja- Pan Zygmunt Szlachcikowski – czy może być Komisja wnioskowa przy podejmowaniu uchwał? Odpowiedzi udzieliła Pani Wioletta Cichosz- Radca prawny Spółdzielni.”          Jaka odpowiedź brak w protokole.

 

Sprawozdanie Rady Nadzorczej.

Zgodnie z protokołem.

,, Przedstawienia Sprawozdania Rady Nadzorczej za rok 2017 dokonał Przewodniczący Rady Nadzorczej- Roman Rynkiewicz. Poza sprawozdaniem Przewodniczący Rady Nadzorczej omówił inne działania członków Rady, ponadto zaprosił do dyskusji obecnych członków.

Głos w dyskusji zabrał Pan Zygmunt Szlachcikowski- uwaga w sprawie głosowania w sprawie przyjęcia sprawozdania Rady Nadzorczej na końcu spotkania. Odpowiedzi w tej kwestii udzielił Pan Roman Rynkiewicz.

Ponadto, Przewodniczący R. N. napomniał o pozastatutowej działalności Rady Nadzorczej. Podziękowania zostały skierowane do Pani Danuty Andrzejewskiej i Pana Sławomira Zawistowskiego za pomoc i zaangażowanie w prowadzonej działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej oraz pozyskiwanie fundatorów imprez. Ponadto podziękowania otrzymali także członkowie Rady Nadzorczej za swoją działalność w SM ,,Zakrzewo” )Pan Mariusz Walendowski- lodowisko, Pani Joanna Pietraszewska- Święto czekolady, Pan Roman Rynkiewicz- dofinansowanie Biblioteki publicznej na osiedlu Zawada).”

 

 Przedstawienie wniosków z lustracji.

Zgodnie z protokołem.

,, Odczytanie wniosków wynikających z protokołu polustracyjnego ( zaleceń)- dokonał zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej- Mariusz Walendowski. Dyskusja- brak.

Głosowanie za przyjęciem Uchwały 19 przeciw 0.

 

Przedstawienie sprawozdania zarządu z działalności Spółdzielni.

Zgodnie z protokołem.

,, Pani Prezes przedstawiła sprawozdanie streszczone, wyjaśniając, iż w razie wątpliwości i potrzeby można uzyskać dodatkowe informacje i wyjaśnienia. Pan Marian Kulesza zaprosił do dyskusji.

Pytanie – Mandat nr 22- trzykrotne wybicie kanalizacji w budynku. Odpowiedzi udzielił Z-ca Prezesa, Pan Sławomir Łopieński i odpowiadał na pytania w zakresie naprawy przedmiotowej kanalizacji. Pozostałych wyjaśnień udzieliła Pani Prezes – Mirosława Meirowska.

 Głosowanie za przyjęciem Uchwały 20 członków przeciw 0.”

Podjęcie uchwały w sprawie sprawozdania finansowego.

Zgodnie z protokołem

,, Przedstawienie Sprawozdania Finansowego za rok 2017 dokonała Pani Małgorzata Glinkowska.

Dyskusja:

- Pan Zygmunt Szlachcikowski- proszę podać zadłużenie mieszkańców SM ,,Zakrzewo” odp. udzieliła  M. Glinkowska. Pozostałych wyjaśnień udzielił Pan Roman Rynkiewicz i Pani Mirosława Meirowska w zakresie windykacji osób zadłużonych.

Głosowanie za przyjęciem sprawozdania 16 przeciw 0.”

Udzielenie absolutorium dla Członków Zarządu.

Zgodnie z protokołem.

Obecni na Zebraniu jednogłośnie udzieli absolutorium wszystkim członkom Zarządu- 15 członków.

 

Podjęcie uchwał w sprawie zmian w Statucie SM ,,Zakrzewo” w Elblągu.

Zgodnie z protokołem.

,, Podjęcie dwóch uchwał nr 10.1 ( zmiana ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i uchwały 10.2 – treści Uchwal przybliżyła Pani Wioletta Cichosz- radca Prawny Spółdzielni w zakresie zmian, jakie zostały wprowadzone zmianą ustawy z dnia 20/07/2017r.

oraz konieczności unormowania wewnętrznych aktów Spółdzielni z obowiązującym stanem prawnym.

Dyskusja: brak.

Uchwała 10.1 – wniosek - Pan Krzysztof Mickiewicz mandat nr 7 – za nie czytaniem uchwały w całości, gdyż znana jest jej treść członkom.

Głosowanie za 17 przeciw 0

Uchwała nr 10.2 – wniosek Pan Krzysztof Mickiewicz mandat nr 7 – za nie czytaniem uchwały w całości, gdyż znana jest jej treść członkom.

Głosowanie: za 17 przeciw 0.”

Pytanie: Czy faktycznie obecnym na wszystkich częściach Walnego Zgromadzenia znana była treść uchwały, nad którą glosowali i przyjęli?

 

Podjęcie Uchwały nr 11 w sprawie zmiany w Regulaminie Walnego Zgromadzenia.

Zgodnie z protokołem.

,, Wprowadzenia do projektu Uchwały dokonała Pani Wioletta Cichosz omawiając zmianę wprowadzoną do regulaminu Walnego Zgromadzenia związaną z możliwością udzielenia pełnomocnictw członków. Głosów w dyskusji nie było.

Głosowanie: za przyjęciem Uchwały 16 przeciw 0.”

 

Przedstawienie Uchwały Nr 12 w sprawie zmian w Regulaminie Rady Nadzorczej.

Zgodnie z protokołem.

,, Wprowadzenie do projektu Uchwały dokonała Pani Wioletta Cichosz informując, iż zmiany te dotyczą kompetencji Rady Nadzorczej wynikające ze zmiany ustawy. Głosów w dyskusji nie było.

Głosowanie: za przyjęciem Uchwały 16 przeciw 0.”

 

Protokół został podpisany przez

- sekretarza – Andrzeja Czaczkowskiego

- przewodniczącą- Krystynę Dębskączłonka Rady Nadzorczej, - Delegat Spółdzielni na VII Zjazd Zwiąsku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawie- członka Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Zebranie trwało 120 minut.

 

Czy wszystko odbywało się zgodnie z prawem ?

Dlaczego nie było zgody na nagrywanie obrad Walnego Zgromadzenia, odpowiedzcie sobie Państwo sami!?

                                                                                                                 W.Ł.

 

Relacja ta dedykowana jest biernym Członkom i Właścicielom Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zakrzewo" w Elblągu.

Uwaga! Osoby, biorące udział w Walnym Zgromadzeniu, które rozpoznają się na edycja/zdjecia/ch, a nie wyrażają zgody na zamieszczenie wizerunku proszę o złożenie stosownego oświadczenia.