Stanowisko uczestników konferencji „Konstytucja-wymiar sprawiedliwości i obywatele”
16 stycznia 2015 r.
Nader liczne, wręcz występujące na skalę masową, przypadki sądowego bezprawia, znana powszechnie niesprawność polskich sądów i prokuratury wskazują, że podstawowymi przyczynami tych zjawisk są złe rozwiązania konstytucyjne. Obecna Konstytucja gwarantuje bowiem funkcjonariuszom wymiaru sprawiedliwości całkowitą bezkarność, znosi jakąkolwiek formę kontroli zewnętrznej nad funkcjonowaniem władzy sądowniczej w Polsce. Jest to sprzeczne z fundamentalną zasadą suwerenności Narodu, który powinien mieć zagwarantowane prawo kontroli nad władzą sadowniczą tak samo, jak nad pozostałymi władzami w Rzeczypospolitej.
Tymczasem Konstytucja z 1997 r. w istocie prawo zwierzchnictwa Narodu nad władzą sądowniczą przekreśla, co doprowadziło do przyznania funkcjonariuszom władzy sądowniczej statusu specjalnego, nadrzędnego w stosunku do wszystkich instytucji państwa i obywateli.
Szczególnie wyraźnie widać to w postępowaniu tych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy uznali, że mogą wedle własnej woli zastępować władzę ustawodawczą i którzy uczestniczyli w pisaniu – jak się okazało – niekonstytucyjnej ustawy o TK.
Widać to także na licznych przykładach wyroków sądów powszechnych rażąco naruszających prawa obywateli do rzetelnego procesu, krzywdzących ludzi, prowadzących często do ruiny finansowej wielu niewinnych Polaków.
Stwierdzamy zdecydowanie, że źródłem tej patologii jest obecna Konstytucja, która łamiąc zasadę zwierzchnictwa narodu nad władzą sądowniczą zapewniła bezkarność funkcjonariuszom wymiaru sprawiedliwości kosztem obywateli i państwa.
Wzywamy naszych rodaków do przystąpienia do opracowania obywatelskiego projektu Konstytucji, takiej która zapewniałaby dobre funkcjonowanie państwa i przestrzeganie praw obywateli.
Apelujemy o spisywanie przykładów niesprawiedliwych wyroków sądowych – tak byśmy mogli wydać raport o bezprawiu sądowo-prokuratorskim w III RP.
Apelujemy o organizowanie regionalnych Komitetów Obywatelskich na rzecz Nowej Konstytucji, które w publicznej, otwartej debacie zbierałyby postulaty i opinie Polaków na temat kształtu Ustawy Zasadniczej.
Sprawa Konstytucji nie może bowiem być tylko przedmiotem międzypartyjnych rozgrywek, ale – jako dotycząca nas wszystkich – powinna stać się przedmiotem otwartej, publicznej debaty.
Prowadzący obrady posłowie
członkowie Poselskiego Zespołu
n/rz Nowej Konstytucji:
Janusz Sanocki
Ireneusz Zyska
Małgorzata Zwiercan
Jerzy Jachnik