Rozmowa z Witoldem Ładą – Prezesem Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Elblągu

 

Od kiedy powstało  Stowarzyszenie?

W.Ł. Obywatelskie  Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe powstało w styczniu 1997 roku.

Impulsem do jego powstania było referendum uwłaszczeniowe w 1996 roku.    Obszarem działania Stowarzyszenia jest terytorium województwa Warmińsko-           Mazurskiego.

 

Jaki był cel powołania Stowarzyszenia?

    W.Ł. Stowarzyszenie powstało z myślą o pomocy osobom chcącym nabyć na własność mieszkanie, które z mocy prawa jest własnością spółdzielni mieszkaniowej

Stowarzyszenie zajmuje się także pomocą mieszkańcom lokali komunalnych, oraz osobom, które posiadają grunty w użytkowaniu wieczystym.

Obowiązujące przepisy prawa dopuszczają przekazanie mieszkania na pełną własność członkowi spółdzielni. Oczywiście członek spółdzielni, chcąc stać się właścicielem mieszkania łącznie z gruntem, musi spełnić odpowiednie warunki .

 

Jakie warunki ?

W. Ł. Przede wszystkim taki członek musi chcieć być właścicielem mieszkania. Musi także złożyć do zarządu spółdzielni stosowny wniosek. Według mojej wiedzy takich wniosków na terenie naszego województwa złożyło tylko ok.10 procent członków spółdzielni. Oznacza to, że tylko co dziesiąty członek spółdzielni jest zainteresowany posiadaniem na własność mieszkania.

Reszcie członków jest to chyba obojętne.

 

Dlaczego sprawa własności mieszkania jest tak wielu ludziom obojętna?

W. Ł. Moim zdaniem jest to kwestia nieświadomości. Ludzie po prostu nie znają swoich praw. Poza tym kwestia uwłaszczenia nie leży w interesie władz wielu spółdzielni.

To zdumiewające ale zarządy wielu spółdzielni mieszkaniowych celowo nie informują swoich członków o korzyściach płynących z przeniesienia własności mieszkania na członka spółdzielni. Zarządy spółdzielni czują się zagrożone przez wzrost świadomości swoich członków, dlatego uciekają się do wprowadzenia w błąd i zniechęcania do podejmowania wszelkich inicjatyw w tej kwestii. Chciałbym przypomnieć, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych weszła w życie 24 kwietnia 2001 r. czyli ponad 5 lat temu.

Tym czasem na terenie naszego województwa zostało przekształconych na pełna własność tylko ok. 3 procent mieszkań spółdzielczych. Przy takim tempie przekształcenia i braku przychylności ze strony zarządów SM proces uwłaszczenia może trwać nawet 50 lat. Wielu członków spółdzielni może nie dożyć momentu uwłaszczenia, co zostanie wykorzystane przez zarządy spółdzielni aby odsprzedać te mieszkania np. swoim znajomym.

                       

W jaki sposób Stowarzyszenie informuje mieszkańców naszego województwa o przysługujących im prawach?

W. Ł. Zarząd i członkowie Stowarzyszenia działają społecznie. Staramy się w miarę możliwości organizować spotkania z mieszkańcami . Niestety nie udało nam się takiego spotkania zorganizować  w lokalach spółdzielni mieszkaniowych- jest to skutek niechęci a wręcz wrogości zarządów SM , o których już wyżej  wspomniałem. Starami się w sposób szczególny pomagać osobom, które nie mogąc doczekać się od kilku lat uwłaszczenia, kierują sprawy do sądów. Sądy żądają od członków SM wpłaty dużych sum pieniędzy tytułem założenia sprawy pomimo, że artykuł 49 ustawy o SM zwalnia ich z tych kosztów.

Sprawy te toczą się bardzo długo .Staramy się także zaistnieć w internecie pod adresem

WWW. UWLASZCZENIA. GABO.PL 

Można tam znaleźć bardzo wiele istotnych ,cennych informacji. Organizujemy także dyżury członków Stowarzyszenia w biurze w Elblągu przy ul. Odzieżowej 12 pok.118. Wszelkie dane kontaktowe zamieszczamy na naszej stronie internetowej.

 

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy wielu sukcesów w dalszej działalności.

 

Rozmowę przeprowadzili: 

Sebastian Czajkowski

Wojciech Czerniak